Storočný veterán hrdinom stretnutia elektromobilov

Hľadať

eZraz Bojnice 2015 08

Bojnice sa stali elektro automobilovým hlavným mestom Slovenska. Teda na jeden víkend. V zámockej priekope bojnického zámku 19. – 20. septembra mohli návštevníci vidieť zraz elektrických vozidiel Tesla, BMW či Kia.

Kontrast výjavu stretnutia „vyše štyridsiatich dnešných elektromobilov pri historickom zámku“ bol ale určite zatienený výjavom „jedného veterána, ku ktorému nečakane viedol predlžovací kábel s elektrickou energiou“. Raritou sa stal takmer storočný elektrický automobil Detroit Electric z roku 1917. Model Brougham 71 A mal výkon 7,46 kW a maximálny dojazd na nabité batérie 45 km. V roku výroby sa dal podľa slovenského majiteľa ktorý vozidlo kúpil v dražbe v Holandsku, kúpiť za predajnú cenu do 3 000 USD. V tom čase si vozidlo obľúbili hlavne dámy. Vyhli sa namáhavému štartovaniu vozidla bez potreby štartovacej kľuky, ktorá z času načas spôsobovala zlomeniny a iné zranenia. Ešte jednou zaujímavosťou sú oblúkové okná. Neboli vyrábané ohýbaním, ale zalievaním do formy s oblúkom. Navyše vozidlo nemá volant, ale páky na ovládanie.

Prehliadka e-vozidiel vyvrcholila ekoParádou – úspešným pokusom o prekonanie rekordu v počte elektrických vozidiel zoradených do jednej kolóny. Cesta spanilej jazdy na čele s Detroit Electric 1917 viedla z Bojníc do Prievidze, kde pozdravila účastníkov tradičného Baníckeho jarmoku a oblúkom sa vrátila späť do Bojníc. Cestou k cieľu minula novú nabíjaciu stanicu v regióne. Od 19. septembra môžu v Bojniciach majitelia elektromobilov dobíjať svoje vozidlá zadarmo pred Hotelom pod Zámkom na Hurbanovom námestí 2.

Dovidenia o rok priatelia, na treťom zraze elektromobilov. Veríme, že ich bude opäť viac ako v roku 2015. Celkový počet týchto vozidiel je u nás vyše dvesto. „Je čas, aby sa začali realizovať opatrenia zo Stratégie rozvoja elektromobility v SR. Na ťahu je štátna správa a samosprávy,“ povedal počas série aktivít na bojnickom e-zraze riaditeľ SEVA Peter Badík na margo stratégie, ktorú nedávno prijala Vláda SR. SEVA je Slovenská asociácia pre elektromobilitu, ktorá spája firmy a aktívne inštitúcie pri rozvoji eMobility na Slovensku.

Text a foto: Milan Nalim

Inzercia