Adolf Born – Mach a Šebestová

Hľadať

Vo veku nedožitých 86 rokov zomrel 22. mája Adolf Born: výtvarník, karikaturista a autor ilustrácií slávnej knižky Mach a Šebestová.

Text: Iľja Savoj Ilustrácia: Adolf Born

Adolf Born sa narodil v Českej republike, študoval na Pedagogickej fakulte Karlovej Univerzity odbor výtvarná výchova. Neskôr odišiel rozširovať si vzdelanie na Vysokú školu umeleckopriemyslovú a na Akadémiu výtvarných umení. Vystavoval svoje diela po celom svete, jeho doménou sa stala suchá grafika. Pre našinca sú najslávnejšie jeho postavičky Mach a Šebestová. Jeho ilustrácie však sprevádzali napríklad aj nezabudnuteľnú filmovú sériu Ako svet prichádza o básnikov, Ako básnici prichádzajú o ilúzie, Ako básnikom chutí život a Ako básnici čakajú na zázrak.

Za svoju tvorbu získal viacero ocenení (karikaturista roka, zaslúžilý umelec, cenu za celoživotný prínos a viacero medailí).

Pokračovanie pod inzerciou
REKLAMA NA VOMACKU TRICKA

Mach a Šebestová

Český kreslený seriál , ktorého scenár napísal Miloš Macourek a ilustroval ho Adolf Born. Kreslenému dielku prepožičal svoj hlas Petr Nárožný, o hudbu a tiež titulnú pieseň – My žiaci z tretej bé – sa postaral Luboš Fišer.
Mach a sebestova
Príbeh rozpráva o Machovi a Šebestovej, spolužiakoch z triedy 3.B. na základnej škole, ktorí dostanú za dobrý skutok utrhnuté telefónne slúchadlo. Prvú sériu vysielala Československá televízia v roku 1982 a rozprávka si našla svoje neotrasiteľné postavenie v detskom cykle Večerníček. Mach a Šebestová sa dostali aj do rozprávkových knižiek a dokonca aj do hraného filmu či na divadelné dosky.

Dnes si toľko priestoru v televízií kreslená séria už nenájde, no vždy keď sa objaví, láka aj staršie ročníky. Hlas Petra Nárožného, skvelé ilustrácie a Macourekov zmysel pre vtip urobili z Macha a Šebestovej legendu. Utrhnuté čarovné slúchadlo, ktoré vedelo robiť zázraky na počkanie sa dokonca prepašovalo aj do ľudovej tvorivosti. Na prelome tisícročí sa rozprávka stala námetom na hraný film, ten však vyvolal rôzne reakcie. Pravda je, že ľahkosť a nádherná rozprávková nenútenosť filmovému spracovaniu chýba, zvlášť, ak máte v živej pamäti originál.

Viacero dielov v jednom videu

Úvodná znelka

Inzercia