Ako udržať hodnotu veterána?

Hľadať

Porsche 356 ukazka renovatorskej prace

Strácanie času prezeraním inzerátov je zrejme údel všetkých, ktorí po niečom poškuľujú, len ešte nenašli to správne niečo. Poviete si, že len očkom nakuknete, či v éteri nie je niečo nové.

Text: Emanuel Thurzo Foto: Samuel Vanko

Potom nasledujú hodiny prezerania, snívania, počítania, bádania. Znalci to veľmi dobre vedia, no laici alebo začiatočníci už nie. Spočítať si, či sa nájdený kúsok oplatí kúpiť alebo treba hľadať ďalej je umenie a niekedy alchýmia. Veru, aj majster tesár sa utne.

Čo zvyšuje hodnotu historického vozidla? Vlastne, platí to pre všetky zberateľské artikle. Prvým a základným elementom je pôvod – čím unikátnejší a vzácnejší kus nájdete, tým je rast hodnoty pravdepodobnejší a rýchlejší. Aj tu platia výnimky, ktoré niekedy prekvapia aj veľkých hráčov. Nie raz sa stalo, že hodnota malosériového modelu, navyše so slušným dôvodom na vznik, zrazu prestala rásť. Povedzme však, že túto dilemu ste vyriešili. Nech sa rozhodnete pre akékoľvek auto, malo by byť blízke vášmu srdcu. Inak to budete robiť len pre kšeft.

Ako však udržať jeho hodnotu? Už pri kúpe treba zohľadniť, na čo vlastne historickú komoditu chcete. Na výstavku, na používanie, na obchodovanie? Ak chcete, aby malo vozidlo na trhu čo najvyššiu cenu, treba zachovať, pokiaľ možno čo najvernejšie, jeho autenticitu a originálny stav. Preto nie je celkom vhodné kupovať úplný šrot, lebo vás renovácia bude stáť viac, ako budete schopní získať pri predaji (aj tu platia výnimky a vzťahujú sa najmä na absolútne unikáty). Najcennejšie sú tie kúsky, z ktorých dýcha história, nesú známky používania, vezú v interiéri energiu bývalých majiteľov.

Prerenovované autá autenticitu strácajú. Je to, akoby ste si kúpili výborne opravené auto, ktoré predtým niekto utopil, potom podpálil a nakoniec ešte zhodil zo skaly. Šikovní mechanici ho dajú do tiptop stavu, zmontujú niekoľko áut dokopy a hotovo. Nikdy nezistíte, aký život má za sebou. Tiež by ste mali byť veľmi obozretní pri detailingu. Keď budete doťahovať interiér, je fajn nechať kožu alebo drevo v pôvodnom stave, zakonzervovať ich, vrátiť im trocha lesku, no nezahladzovať chyby. Pri laku je to otázne a záleží od vašej nálady a, samozrejme, stavu povrchovej úpravy. Niektorí renovátori sa zhodujú, že lak treba mať v poriadku, priznávajú však, že pri nalámaní chleba a ponuke od obchodníka, môže mať pôvodný lak vyššiu hodnotu, než novonafúkaná farba. Je to skutočne lavírovanie medzi túžbami, zdravým rozumom, citom pre trendy a zachovaním originality. Veru by ste sa čudovali, koľkokrát „nálezný stav“ cenou preskočil čerstvo dorenovované auto.

Inzercia