Anglický buldog

Hľadať

Aston Martin Bulldog 1980

Je jediný na svete, aj keď plány boli trocha iné a pod jeho karosériou zúri 608 koní. Jeho motor však zvládne ešte viac. Aston Martin Bulldog z roku 1979.

Text: Iľja Savoj Foto: Aston Martin

 
Inzercia

 

Tento Aston má zvláštne meno a do oka nepadne každému. V Anglicku si na plánovaciu tabuľu načrtli 25 predaných kusov. Prvý vyrobili ručne v roku 1979, s jeho dokončením pokračovali ešte v roku 1980 a ďalej sa nedostali – Bulldog tak ostal sám, jeden jediný na celom svete.

Výrobca mal dosť odvahy, aby siahol po všakovakých novinkách. Interiér preto zdobia digitálne prístroje, pohľad dozadu sprostredkuje televízny monitor, umiestnený v centrálnej konzole. Pod kapotu sa nasťahovala plná stajňa anglických žrebcov. Do 5,3 litrovej V8 sa natlačilo 608 koní (447 kW). Pri prvých testoch na stolici však motoru namerali výkon až 522 kW (710k). Napriek tomu, že je vyrobený v Anglicku má ľavostranné riadenie. Do vnútra sa lezie cez dohora otvárané dvere, čo pri výške 1,1 metra, vôbec nie je jednoduché.

Aston Martin Bulldog je superšport, ktorý pokoril aj métu 300 km/h. Mal zvládnuť 329, no počas skúšky sa nakoniec dostal len na 307 km/h. Výrobca znova demonštroval, že je schopný vyrobiť skutočné superauto, no ani to modelu Bulldog nepomohlo.

Výroba spolu s vývojom boli ukončené v roku 1980 a 27. marca toho istého roku sa v anglickom hoteli Bell uskutočnila aukcia, kde Aston Martin predal jediný vyrobený Bulldog záujemcovi, ktorý dá najvyššiu ponuku. Auto sa predalo za 130 000 anglických libier a krátko po predaji odcestovalo do USA. Po niekoľkých rokoch sa však Bulldog vrátil na rodnú hrudu. Dnes sa jeho cena môže pokojne vyšplhať aj na niekoľko miliónov libier.

Mohlo by vás zaujať
Unikátny Panther Six

Predplatné printového vydania magazínu VETERÁN SK

Inzercia