Antidepresívum Mercedes-Benz 710 SS

Hľadať

Mercedes-Benz 710 SS 10

Mercedes-Benz 710 SS je plný úchvatných detailov a pri pohľade naň vám bude ľúto, že ste sa nenarodili oveľa skôr.

Text: Samuel Vanko Foto: Samuel Vanko a archív


Dnes by ste ho zaradili do kategórie superáut. Mercedes má na to všetky predpoklady. Silný motor, karosériu, o ktorej sa vám bude snívať a hodnotu, pre ktorú by vám banka pridelila osobného bankára – takého skutočného, ktorý bude s vami plakať, chodiť vám podkladať stoličku a predhrýzať jedlo.

Inzercia

Majestátny detailista
Predná kapota je nekonečná, z pravej strany trčia výfukové zvody, ktoré lákajú fotografov ako nádherne modelky. Ich povrch je úchvatný. Žiaden leštený nerez, ale vrúbkovaný kov, ktorý výnimočne dopĺňa otvory na dohora vyklápajúcej sa kapote. Všetko na SS je obrovské. Gigantické predné svetlá síce nesvietia, ako dnešné hypermoderné xenóny a pripomínajú skôr zatúlané svätojánske mušky, to im však nebráni, aby boli veľké ako detská pizza. Medzi nimi sa do sveta zlostne natŕčajú klaksóny a nad nimi, na kapote tróni trojcípa hviezda, poznávací znak automobilky, ktorá v tom čase (a vlastne aj dnes) veľmi často udávala smer. Každý detail má svoju dokonalú myšlienku a ak si prídete auto len pozrieť, strávite pri ňom hodinu. Teda polovicu času, ktorý strávi priemerný návštevník na provinčnom autosalóne.

Mercedes-Benz 710 SS 11

Objednávka z Anglicka
Šasi červeného krásavca, ktorého si pozorne obzerajú porotcovia na súťaži elegancie, bolo objednané v stuttgartskej automobilke Daimler-Benz firmou British Motors. Štvorsedadlový model 710 SS bol dodaný Sirovi Alfredovi Birdovi v januári 1930 a hneď smeroval do miestneho Daimleru, aby ho odeli do karosérie s väčšími športovými ambíciami.

Tuning oldtimera
Mercedes úpravou karosérie dostal trocha iný šmrnc, no nebolo to posledné slovo majiteľa. V roku 1955 bol vybavený športovým výfukovým potrubím, vrátane zvodov a následne po servise odišiel za svojim majiteľom do Ohia. To už však malo auto nahnuté, lebo sa okolo neho začali zbiehať záujemcovia ako supy. Cesta do Ohia tak otvorila dvere novému majiteľovi a krátko po presune sa 710 dostala do celkom nových rúk. Čerstvý majiteľ Pierre Darden si však SS nechal len do roku 1958 a potom daroval impozantný automobil svojmu synovcovi. Ten mu vrátil pôvodný lesk a červenú farbu. Darden si vlastnil vozidlo až do roku 2010. Ešte predtým, ako ho predal súčasnému majiteľovi, nechal urobiť na motore generálku. Mercedes-Benz 710 SS z roku 1930 dnes patrí nemeckému zberateľovi.

Mercedes-Benz 710 SS 07

Vôňa športu
Keď ho majiteľ pri mne naštartoval, zo stromu oproti odleteli všetky vtáky. Po chrbte mi prešli zimomriavky a okolostojacim sa na tvárach objavil úsmev. Pod tou dlhočiznou prednou kapotou hrmí sebavedomým barytónom radový šesťvalec s objemom 7,1 litra. Úzke pneumatiky vzbudzujú rešpekt. Musí to byť umenie a vlastne aj kus odvahy ísť s týmto vozidlom takmer 200 km/h.
Nakuknite do interiéru. Žiadne plasty, len hrubá koža a veľký drevený volant pripomínajúci kormidlo na lodi, plochá palubná doska, pochopiteľne z dreva a najpotrebnejšie kontrolky orámované chromovaným kovom. Vľavo je umiestnený tripmaster, ktorý napovedá, že SS sa pravidelne zúčastňuje na veteránskych súťažiach. Posed vám príde taký úprimný a zamilujete sa doň. Až tak, že vás majiteľ bude musieť z Mercedesu vykopať, čo vám nebude ani trocha po chuti.

 
Inzercia

 

Krajší ako za čias najväčšej slávy?
Majitelia sa o 710 starali veľmi dobre. Na niektorých častiach, najmä gumených, je poznať, že prešli renováciou a ich osadenie pripomína presnosť dnešných áut a nie ručnú výrobu vozidiel z 30. rokov. Je to však syndróm takmer všetkých áut udržiavaných v stále „novom“ stave alebo tých, ktoré prešli kompletnou renováciou. Alebo to ten Mercedes tak vyrobil? Uverím každému vysvetleniu, lebo SS je také fascinujúce, že ešte dnes sa mi sníva o jeho čiernych blatníkoch, pripomínajúcich krídla.

Mercedes-Benz 250 SE/Cp v nádhernom pôvodnom stave

Liek na depresiu
Predvojnové automobily sú dnes medzi zberateľmi veľmi vyhľadávané a ich hodnoty rastú ako huby po daždi. Športový a zároveň elegantný Mercedes vtedy fungoval ako antidepresívum. V tom pochmúrnom čase ste jazdou s vetrom vo vlasoch a ráznym kovovým zvukom preplietajúcim sa s unikajúcimi myšlienkami zbavili depresie bez užívania práškov.

Inzercia