Aristokrat od Zagata

Hľadať

Aston Martin DB4GT Zagato 07

Aristokratický športovec Aston Martin DB4GT Zagato bol po predstavení označený za najkrajší Aston a vyníma sa v histórii značky aj pre svoje pôsobenie v motoršporte.

Text: Samuel Vanko Foto: archív

Inzercia

Celkovo sa vraj vyrobilo 25 kusov a to vo všetkých verziách (niektoré pramene tvrdia, že ich bolo len 19). Verzie sa označovali Sanction II, III. V roku 2015 sme si pripomenuli 55 rokov od jeho vzniku a to je dobrý dôvod otvoriť šampanské a pripiť Angličanovi na zdravie. Je totiž v najlepších rokoch a jeho hodnota je nezastaviteľná. Pýtate sa, či treba spomínať na auto, ktorého sa vyrobilo len 25 kusov? My odpovedáme, určite áno.

Milión za repliku
Spomínať na neho treba už len preto, lebo Zagato je natoľko zaujímavé, že si ho ľudia kúpia, aj keď vedia, že nie je pravé. Zapísalo sa do análov aukčných siení ako auto, ktoré pri licitácii prekročilo sumu jeden milión libier. Že to nie je veľa? Bolo to presne 1,23 milióna a skutočne to nie je veľa. Lenže to, čo sa predalo bola replika. Je pravda, že replika vznikla pod úplnou taktovkou autombilky Aston Martin, ale stále to bola replika. Každopádne, zaslúži si veľkú pozornosť, lebo model neobchádzali ani svetové hviezdy. Jedno šoféroval Stirling Moss, ale za volant si sadol aj Jim Clark.

Aston Martin DB4GT Zagato 08

Ohúril verejnosť
Model DB4GT Zagato bol predstavený v roku 1960 v Londýne a odborná verejnosť ho vtedy označila za najkrajšie auto automobilky. Dnes by sme k nemu síce pridali niekoľko krásnych modelov, ale určite patrí k tým najkrajším, aké Aston vyrobil. Verzia Zagato fantasticky doplnila základnú DB4 a športovejšiu DB4GT. Išlo o špeciálny tuning, ktorý si vyžiadala samotná automobilka a karosériu dala nakresliť dizajnérovi Ercole Spada z talianskeho Zagata. Ako základ zobrali ľahšiu a kratšiu DB4GT a talianski machri z nej vystrúhali dnes veľmi vyhľadávaný automobil.

Vyhľadávaná rarita
Síce existujú dva zdroje, ktoré udávajú iný počet vyrobených vozidiel, tlačové oddelenie Aston Martinu hovorí, že ich bolo len 19. Tento počet z nich robí vyhľadávaný artikel a ak sa niekedy DB4GT Zagato objaví na aukcii (originálne), jeho hodnota sa šplhá do miliónov. Krásny Aston je presne ten automobil, do ktorého sa oplatí investovať, lebo pri ňom neplatí nejaká vymyslená krivka rastu. On si žije vlastný život a cena hranicu nemá. Základná cena bola 5 470 libier. Rozhodli sme sa nájsť nejaké Zagato na predaj, no žiaľ, boli sme neúspešný. Web odhalil jedno predané, ktorého cena bola v roku 2013 krásnych 2,4 milióna dolárov.

Športovec
Aston Martin DB4GT Zagato má veľmi bohatú motoršportovú históriu. Naťahoval sa o sekundy s ikonami ako Ferrari 250 GT či Jaguar E-Type na legendárnych pretekoch Goodwood aj na dvadsaťštyrihodinovke Le Mans. Zagato malo veľmi dobrý základ – výrobca doň natlačil 3,7 litrový (3 670 cm3) radový šesťvalec s výkonom 230 kW (314 k). Radilo sa štvorstupňovou manuálnou prevodovkou a 1 225 kilogramové Zagato zvládlo 100 km/h za 6,1 sekundy.

Vzkriesenie
Zagato bolo také zaujímavé, že po tridsiatich rokoch sa ho v roku 1987 rozhodla automobilka prebudiť. A tak si spolu za rokovací stôl opäť sadli manažéri z Aston Martin a odborníci zo spoločnosti Zagato, aby spoločne vytrhli zo zubov času štyri DB4 a trocha ich oprášili, vylepšili a predali.


V spolupráci s www.automagazin.sk

Inzercia