Batôžková jazda bola plná rekordov

Hľadať

Bat. jazda-9541

Sviatočného 8. mája sa konala tradičná Batôžková jazda, na ktorej bol opäť vytvorený rekord v počte účastníkov a historických vozidiel. Na podujatí sa zúčastnil majster sveta v endure, prišli aj jazdci, ktorí na pionieroch zdolali slávnu Route 66 a konala sa aj jedna svetová premiéra.

Text: Miroslav Dolník Foto: Marián Bazala

Združenie veteránistov Turca už po šiesty raz zorganizovalo okružnú jazdu po cestách stredného Slovenska, ktorá je určená pre jazdcov na historických vozidlách vyrobených do roku 1980. Účastníci si môžu vybrať, v ktorom meste sa k jazde pripoja a kde svoju jazdu ukončia. Ak chcú však uspieť, podmienkou je absolvovanie celého okruhu. Tento rok viedla trasa podujatia z Martina cez Ružomberok, Banskú Bystricu, Turčianske Teplice a späť do Martina, kde bola hodinová prestávka pred ďalšou etapou. Počas tejto prestávky si mohla verejnosť prezrieť vystavené vozidlá.

Inzercia
REKLAMA NA VOMACKU TRICKA

Potom jazdci pokračovali v ceste do miest, v ktorých jazdu začali. Každý jazdec tak absolvoval okruh dlhý približne 170 km na zaujímavej trase, na ktorej sa nachádzajú horské priechody Donovaly a Malý Šturec.

Medzi účastníkmi bolo možno vidieť aj viac známych osobností. Pozornosti prítomných neušiel majster sveta v endure a čerstvý päťdesiatnik Jaroslav Katriňák, ktorý aj so synom Jarkom jazdili na motocykli Jawa 350. Svoje pionieriky, na ktorých vlani zdolali slávnu Route 66 prevetrali aj Miroslav a Matej Farkašovci, športové MGA, ktoré kedysi jazdilo na pretekoch v Le Mans predviedol Jiří Janošek z Česka.

Podujatie absolvovalo celkom 231 účastníkov zo 16 okresov Slovenska a zo zahraničia, ktorí prišli na 167 historických vozidlách. Z tohto počtu bolo zastúpených 92 motocyklov, 75 automobilov a prihliadajúca verejnosť mala naozaj čo obdivovať. Cenu za najstarší motocykel získal anglický stroj AJS 800 vyrobený v roku 1926, na ktorom jazdil Ing. Marián Daníšek z Kláštora pod Znievom a cenu za najstarší automobil získal americký Jeep Willys vyrobený v roku 1943, na ktorom jazdu absolvoval Milan Zimeľ z Bystričky. Cenu riaditeľa podujatia získal jeden z najstarších aktívnych motorkárov Ivan Dedina z Banskej Bystrice, ktorý sa na Batôžkovej jazde zúčastňuje od jej vzniku a doteraz žiadnu nevynechal.

Na tohtoročnej Batôžkovej jazde sa konala aj premiéra motocykla Jawa 350, ktorú mala mať vo svojich službách Verejná bezpečnosť. Motocyklov so symbolom VB jazdí síce pomerne dosť, ale všetky sú len v sólovej verzii. Premiéru mala súprava motocykla s postranným vozíkom, ktorá sa už ale do výroby a do služieb VB nedostala. Súpravu podľa dostupnej dokumentácie zostavili členovia Združenia veteránistov Turca a počas jazdy sa pohybovala v čele kolóny.

Je potešiteľné, že historické vozidlá lákajú čoraz viac ľudí rôznych vekových kategórií. Svedčí o tom aj vek účastníkov jazdy, kde jazdili aj mladí vodiči už od veku 16 rokov, ale aj zdatní sedemdesiatnici – naozajstní veteráni motorizmu. Aj široké vekové spektrum návštevníkov potvrdzuje záujem o tento druh činnosti. Nielen jednotlivci, ale aj celé rodiny využili pekné slnečné počasie a prišli sa pokochať krásou veteránov.

Batôžková jazda je už tradičným podujatím na začiatku veteránskej sezóny a 8. máj je termínom, ktorý majú veteránisti vyznačený vo svojich kalendároch.

KOMPLETNÁ FOTOGALÉRIA Z PODUJATIA
[flagallery gid=39 skin=optima_jn]

Inzercia