Bébel

Hľadať

Pre mnohých bol hrdinom, pre iných komediantom, pre niektorých skvelým hercom a pre ďalších zase veľkým milovníkom života, žien a športových vozidiel. Jean-Paul Belmondo bol ikona.

Text: Samuel Vanko Foto: archív

A bol tiež hviezda svetového formátu. Jeho umenie i sláva prekročili tieň naleštenej filmovej celebrity a Belmondo sa stal pojmom, pre Parížanov niečo ako Eifelovka, symbol slobody, ľahkosti bytia, neohrozeného hrdinu a milovníka života. Zosobňoval životný štýl celého Francúzska, nonšalantný, gurmánsky a bezprostredno pohotový. Jean-Paul Belmondo ovplyvnil množstvo životov a o jeho význame svedčí fakt, že deň po jeho smrti by ste nenašli francúzske noviny, ktoré by nemali na titulke jeho tvár.

NENECHAJTE SI UBZIKNÚŤ VETERÁN SK. SKVELÉ ČÍTANIE VYRIEŠI PREDPLATNÉ.

Dobrodružný život
Väčšina z nás pozná Belmonda len z filmov. Býval tam zväčša hrdina, ktorý rany dával i dostával. Dobrodružný však bol aj jeho život. Ako študent nebol dobrý a pozorný žiak, sedieť v lavici ho veľmi nebavilo, radšej sa venoval športu, predovšetkým veľmi rád boxoval. Kariéry profesionálneho športovca sa však vzdal potom, ako ochorel na tuberkulózu. Našťastie pre svet sa počas liečenia rozhodol stať hercom. Začal preto navštevovať herecký kurz. Na svoj debut si počkal do roku 1950. Jeho učitelia mu veľkú hereckú kariéru nepredpovedali. Podľa nich na to nemal talent a už vôbec nie výzor. Postupne si však na doskách, ktoré znamenajú svet svoje miesto našiel a po sérii nie veľmi oslnivých výkonov prišli prvé potlesky nielen u divákov, ale aj u kritiky. Nuž a potom ho našiel Jean-Luc Godard, ktorý zmiešal jeho herecké kvality, s rebelantskými postavami, nedokonalým výzorom a aurou sympatického muža – a zrodil sa Belmondo, ktorý nevyužíval služby kaskadérov a najradšej všetky scény odohral sám. Aj tie najnebezpečnejšie.

Rýchle autá a krásne ženy
Práve tieto dva svety Belmondo miloval. Spomínate si na film Policajt alebo darebák? Šoféroval v ňom biely Lotus 7 a najskôr sa porátal s potulnými grázlami, aby sa neskôr ukázal na návšteve a netradične Lotusom vošiel priamo do domu. Takéhoto sme ho poznali v množstve filmov. Do jeho vlastnej garáže však Sedmička nikdy nezaparkovala. V jednom filme sme ho videli za volantom Mustangu z konca 60. rokov. Naháňačka z filmu Dobrodruh bola inšpirovaná slávnou scénou z Bullitovho prípadu. Ani toto vozidlo si do vlastnej garáže nekúpil, za to si tam priviezol ikonické Ferrari 250 GT, ale napríklad aj britský Morgan Plus Four z roku 1963. K prvému Ferrari neskôr pribudla F355, ktorú za 19 rokov vlastnenia celkom slušne ojazdil – na Ferrari samozrejme. Najazdil ním 85 000 kilometrov.

Francúzsky herec sa vozieval aj na vlastnom Maserati Ghibli z roku 1969. V roku 2008 ho nechal prestavať na kabriolet, verziu, ktorá je vzácnejšia, krátko po prestavbe však vozidlo predal. Náklonnosť Belmonda k športovým autám sa preniesla aj na jeho syna, ktorý pretekal napríklad na F300 a na chvíľu sa ocitol aj na štartovej listine F1.


 

Jean-Paul so svojim synom nakrútil dokumentárny portrét Belmondo podľa Belmonda, ktorého základom je rozprávanie sa otca so synom. Slávny otec zobral svojho syna a spoločne sa poprechádzali po miestach, kde nahrával, jedol i popíjal.

Bol to vzrušujúci život, ktorý Jean-Paul Belmondo opísal v knihe Tisíc životov. Spomína v nej, ako mu hovorili, že nikdy nebude stáť na divadelných doskách a ani držať v náručí žiadnu ženu. Akože sa len proroci mýlili. Belmondo sa narodil 9. apríla roku 1933 a prežil veľa filmových dobrodružstiev, do náručia mu padli stovky žien a jeho kinematografia je navždy zapísaná v našich srdciach. „Tých tisíc životov uplynulo rýchlo, až príliš rýchlo – prebehli rovnakou rýchlosťou, akou som viedol autá,“ napísal v knihe, ktorá určite stojí za vašu pozornosť. Belmondo zomrel 6. septembra 2021.

Inzercia