BMW 507 je hriešne nedostupné

Hľadať

Vozil sa v ňom Elvis Presley a bez preháňania, je to najkrajší Bavorák všetkých čias.

Tento famózny roadster je tajomný a nedostupný. Ak sa náhodou niekde objaví, tak sa predáva za hriešne peniaze. Z modelu 507 sa vyrobilo len 252 kusov a dva z nich vlastnil Elvis. Jeden daroval a druhý sa na 40 rokov stratil. Keď 507 našli, bola v zúboženom stave, zrelá na reštaurovanie. Putovala však do múzea BMW, kde sa o ňu postarali, no dala sa v pôvodnom náleznom stave aj vidieť.

Ak si na tento model robíte chuť, tak vás upozorňujeme: BMW je také krásne, že ho nikto nechce predať a jeho cena sa odhaduje ťažko – ľahšie sa licituje – neúnavne prihadzujete, až kým vám neostane holý zadok. Minulý rok sa na aukcii na Amelia Island predal za 2 420 000 dolárov.

BMW 507 sa vyrábalo v rokoch 1956 – 1959. Dizajn si zobral na starosti Albrecht von Goertz a o zážitky za volantom sa postaral čisto bavorský agregát s objemom 3,2 l a výkonom 110 kW. Na 100 km/h to s vetrom vo vlasoch a plynom na podlahe vodič zvládol za približne 11 sekúnd. Že to nie je žiaden pretekár? Ale prosím vás, veď sa na to auto pozrite. Niet mu čo vyčítať.

BMW 507 No, pravdu povediac, niekoľko chybičiek krásy by sa našlo. Prvé série mali hliníkovú palivovú nádrž umiestnenú za sedadlami a vôňa benzínu prenikala až do kokpitu. Model 507 bol navrhnutý s jediným cieľom. Oživiť ponuku BMW. Dopadlo to však trocha inak. Chlapci v Mníchove mali síce talent na parádne autá, no zrejme sa im pokazili kalkulačky a prerobili na 507 dokopy 15 miliónov mariek. Dokonca automobilke hrozil konkurz. Bolo to o chlp, no aspoň už viete, prečo sa ich vyrobilo tak málo.

Text: Samuel Vanko
Foto a video: archív

BMW 507_cut

Inzercia