Cestovanie časom

Hľadať

Concorso dˈEleganza Villa dˈEste 2017. Je trocha snobská, trocha povýšenecká, pridrahá, je však slávna a každý rok priláka veľa pozornosti. Súťaž elegancie pred noblesným Grand hotelom Villa dˈEste.

Text: Samuel Vanko Foto: Petra Sagnak

Concorso dˈEleganza Villa dˈEste 2017 sa každoročne koná na brehu talianskeho jazera Como, v mestečku Cernobio. Je to miesto, ktoré obľubujú hviezdy, hviezdičky, celebritky a aj vychutnávači života. Je len na kúsok cesty od Milána, stačí zísť z diaľnice a zauzlíte sa do uličiek, obklopených vysušenými domami, nakláňajúcimi sa nad modrým jazerom. Nič nenasvedčuje tomu, že dole na pobreží už domčeky zmenia sa na vily, úzke záhradky so zanedbaným viničom, vystriedajú zelené, obrábané záhrady a tam dva slávne hotely vítajú vo svojich veľkolepých priestoroch vozidlá, ktoré tvorili automobilovú históriu.

Slávny autosalón
Dnes sú súťaže elegancie venované hlavne historickým vozidlám. Kedysi súťažili v kráse autá aktuálne, moderné, pokrokové. Také, na aké narazíte na súčasných autosalónoch, no v pavilónoch exkluzívnych automobilov. História „Concorsa“ siaha do roku 1929, keď sa pod záštitou tamojšieho Automobilového klubu Como, prevádzkovateľa Grand hotela Villa dˈEste a miestneho úradu konala 1. septembra veľká automobilová slávnosť. Organizátori nemuseli dlho hľadať exteriéry. Zaparkovali vozidlá v záhradách Villa Olmo a Villa dˈEste, ktoré mali svoj šmrnc a podujatie sa vďaka tomu okamžite vyšvihlo medzi tie najlepšie podobne ladené akcie v okolí. Dobová tlač priamo hovorí, že ich vlastne hneď od prvého ročníka Concorso všetky preskočilo a drzo ho porovnávajú so zvučnými automobilovými šou v Paríži i Monte Carlo. V roku 1929 bol prvým absolútnym víťazom súťaže elegancie model Isotta Fraschini s karosériou Sala. Vyzeralo to veľkolepo, autá sa leskli, boháči sa ponosovali, no svet sa v tom čase rútil celkom iným smerom. Prvé Concorso sa konalo len dva mesiace pre obrovským pádom burzy Wall Street, ktorý priniesol trojročnú krízu a tá so sebou vliekla vážne rozhodnutia, prehodnotenia, racionalizácie a reorganizácie výroby automobilov. Jednou z hlavných tém týchto udalostí, mal byť zánik gigantizmu automobilizmu.

V roku 1932 sa jeden zo sponzorov, Villa dˈEste stiahol, no podujatie sa zároveň dostalo aj do pozornosti vtedajšieho režimu a na slávnostné udeľovanie cien prišiel fašistický pohlavár, šéf generálneho štábu milície Attilio Teruzzi – bol entuziastický stúpenec Benita Mussoliniho. Ale ani to súťaži nepomohlo. Po odchode Villa dˈEste bola akcia premenovaná na Coppa d’Oro Principessa di Piemonte. Záštitu nad podujatím zobrala princezná Maria José a celý cirkus sa presunul výlučne pred Villa Olmo. A zatiaľ čo sa Taliansko z politických dôvodov pomaly dostávalo do izolácie, Concorso si svoju vysokú latku držalo. K prezentácii áut pribudli aj módne prehliadky. Pauzu si honosná súťaž bola nútená spraviť počas mračien druhej svetovej vojny a do kalendára podujatí sa Concorso opäť dostalo v roku 1947, no periodicita bola z finančných dôvodov dvojročná. A aj keď to možno z diaľky vyzeralo, že sa nadýchne, pozbiera a nadviaže na svoje predvojnové úspechy, nestalo sa tak. Ročník 1951 sa nekonal a asociácia zastrešujúca taliansky motoršport vydala komuniké, v ktorom sa ospravedlňuje, no prehliadka nádherných vozidiel, výstava elegancie a grácie automobilového priemyslu sa odložila na neurčito.

Pokusy o resuscitáciu
Koncom 80. rokov sa debata okolo pomaly zabudnutej akcie znova rozvírila a v roku 1986 sa taliansky historik Tito Anselmi, spolu s majiteľmi Grand hotela Villa dˈEste pokúsili o jej vzkriesenie. Bola to však len jedna lastovička a tá leto nerobí, ďalší ročník sa totiž konal až v 1995. Po ňom nasledovali ešte dva ročníky a v roku 1998 to vyzeralo na definitívny koniec, že aj posledná iskra nádeje zhasla.
V tom čase však po Concorso dˈEleganza Villa dˈEste poškuľovali v Mníchove. Automobilový gigant BMW so svojou historickou odnožou BMW Classic a značkami Mini a Rolls Royce (ktorých historické korene sú pre motorizmus významné), sa chopil organizácie, zháňania sponzorov, participantov a všetkými silami sa pokúsil zotrieť vrstvu prachu z celého podujatia.

Rok 2017 nezaostal
Tento ročník prilákalo Concorso dˈEleganza do areálov Grand hotelu Villa dˈEste a Villa Erba viac ako 10 000 návštevníkov. Súťaž elegancie sa niesla v znamení Okolo sveta za 80 dní – výlet érou rekordov. Na brehu jazera Como parkovalo 51 úchvatných vozidiel, 30 rôznych značiek a 40 motocyklov. Majitelia prišli zo 16 krajín. Najsilnejšie zastúpenie malo domáce Ferrari – až sedem exemplárov.

[flagallery gid=82 skin=optima_jn]

Inzercia