Champion

Hľadať

Kir Douglas

Champion z roku 1949 je snímka, ktorá otvorila Kirkovi Douglesovi brány do sveta veľkých hercov.

 
Inzercia

 

Kirk sa vypracoval úplne od nuly. Rodičia boli chudobní ruskí židia, ktorí išli do USA za šťastím a lepším životom. Bez zázemia a finančnej podpory si však našiel cestu, ktorá mu priniesla veľkú slávu. Venoval sa divadlu, študoval, aktívne športoval. Diváci ho poznajú najmä ako westernového hrdinu, za čo si vyslúžil miesto v sieni slávy. Miluje najmä divadlo, vystupoval aj na Broadway a pred kamerou sa prvý raz objavil v roku 1946 v snímke The Strange Love of Martha Ivers. Netrvalo teda ani tri roky a získal úlohu, ktorá ho vyniesla medzi herecké legendy. Na zozname najväčších hviezd svetového filmu sa umiestnil na 17. mieste.

Chlapík s charakteristickým hlasom, vyšportovaný a s výrazným hereckým prejavom priťahoval negatívne herecké úlohy. Kirk hral emotívne, realisticky, úchvatne sústredene. To sa nieslo celým jeho hereckým životom. Šampión bol jedným z negatívnych drsných chlapcov, ktorých si Kirk zahral a za svoj herecký výkon bol nominovaný na najlepšieho herca. Kirk Douglas oslávil 9. decembra 2015 úžasných 99 rokov.

Réžia: Mark Robson
Scenár: Carl Foreman
Kamera: Franz Planer
Hudba: Dimitri Tiomkin
Hrajú: Kirk Douglas, Marilyn Maxwell, Arthur Kennedy, Paul Stewart, Ruth Roman, Lola Albright, Bill Baldwin, Polly Bergen, Don Brodie, Charles Sullivan,

Šampión bol najskôr chudobný chlapík, ktorý sa len tak pretĺkal životom. Potom však stretol špičkového boxera a príbeh sa mohol začať. Michael „Midge“ Kelly (Kirk Douglas) potreboval peniaze a box mu prišiel práve vhod. Biť sa za peniaze však malo byť len dočasné riešenie a tu sa začal život Midgeho pekne zauzlovať. Neplánovaná svadba, pobúrený svokor, zlí chlapci, ktorí ho podviedli. To všetko Michaela posúva hlbšie a hlbšie do sveta boxu a z dočasného bitkárskeho zárobku sa stal veľký biznis, kde Midge zarobil obrovské peniaze – stal sa šampiónom. Michaelova sláva rastie a s ňou aj jeho ego, ktoré nechá vyplávať aj jeho zlé ja. Až kým nepríde jeho posledný zápas.

Pozrite si tiež
Príbeh z Bronxu

Text: Iľja Savoj

Ukážka

Celý film

Inzercia