Chystá sa veľká motocyklová šou

Hľadať

Na luxusnej súťaži elegancie, ktorá sa koná pred talianskym hotelom Villa d’Este, možno vidieť motocyklové poklady z celého sveta. Štyri z piatich kategórií sú určené klasickým motocyklom.

Text: Benjamin Voss, Samuel Vanko Foto: archív

Tie najkrajšie klasické motocykle znova prilákajú fanúšikov jednej stopy z celého sveta v dňoch 24. až 26. mája 2019 do Cernobbio v severnom Taliansku. Na brehu jazera Como, v parku Villa Erba sa na súťaži Concorso d’Eleganza Villa d‘Este 2019 opäť stretne jedinečná elita vzácnych historických vozidiel. Concorso di Motociclette je pre divákov jedným z najveľkolepejších lákadiel a po deviatykrát bude exkluzívnou časťou súťaže elegancie historických vozidiel, ktorá tento rok oslávi 90. výročie.

V duchu výročí
Mottom tohtoročného podujatia historických vozidiel je „Symfónia motorov – 90. rokov Concorso d’Eleganza Villa d‘Este & BMW Automobiles“. Organizátori z BMW Group Classic a Grand Hotel Villa d‘Este prezentujú predovšetkým automobily a motocykle zo všetkých období histórie motorových vozidiel. No motocykle nie sú len na obdiv ako súčasť exhibície, ale skoro všetky sú aj pojazdné. Dôkazom je sobotný konvoj motocyklov vedúci z parku Villa Erba cez ulice Cernobbio do areálu Grand Hotela Villa d‘Este, kde budú napokon všetky odprezentované verejnosti na pobreží jazera Como. V nedeľu sú motocykle stredobodom pozornosti vo vile Erba, kde ich môžu vidieť tisícky návštevníkov. V roku 2019 ponúka Concorso di Motociclette fascinujúci prehľad histórie motorizovanej dopravy na dvoch kolesách. Ako zvyčajne, komisia s veľkou vážnosťou a zanietením vyberá vzácne automobilové poklady z celého sveta, ale iba motocykle s impozantnou a exkluzívnou históriou majú možnosť postaviť sa na štartovaciu čiaru. Vzácne dvojkolesové poklady budú súťažiť v piatich kategóriách hodnotených porotcami. Komisia stanovila nasledovné štyri kategórie vozidiel:

Pred 50 rokmi – tí, ktorí udávajú smer úspechu budúcnosti
Táto kategória sa týka roka 1969, ktorý bol pre výrobu motocyklov veľmi špeciálny. Obrovské mašiny s dvoma, tromi a štyrmi valcami a veľkým objemom poháňali v šesťdesiatych rokoch motocyklový rozmach. Hrdinami tej doby boli značky ako BMW, Honda, BSA, Kawasaki, Laverda, Moto Guzzi, Norton a Triumph.

Promenáda Percy – športový odev 50. rokov minulého storočia
V 50. rokoch minulého storočia prilákali motocyklové preteky tisícky fanúšikov z celej Európy. Ktokoľvek s potrebným obnosom peňazí by mohol mať dokonca aj pretekársku motorku skonštruovanú tak, aby mohla byť predaná v miestnom obchode s motocyklami. Spolu s úspešnými značkami, ktoré boli vyrobené v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, patrili medzi obľúbených aj výrobcovia ako FN, Gilera, Jawa a Velocette.

Kráľovská stráž – dvojkolesový sprievod
Cisári, králi, hlavy štátov – tí všetci boli vždy počas štátnych návštev v objatí motorkárskeho sprievodu a spomínaná ceremónia bola znovuzrodená pre túto súťažnú kategóriu. Výrobcovia ako BMW, Honda, Kawasaki, Moto Guzzi a Triumph dodali špecializované modelové verzie so špeciálnymi zariadeniami, ako sú bočné panely, rádiové zariadenia a ďalšie špeciálne vybavenie.

Koncepty a prototypy

Výnimočné motocyklové štúdie sa na trávnikoch pred Villa Erba stávajú tradíciou. Rovnako ako v posledných dvoch rokoch bude otvorená špeciálna kategória pre nezvyčajné a pôsobivé dvojkolesové koncepty, a to od výrobcov motocyklov ako aj od nezávislých dizajnérov.


Inzercia