Súťaž najkrajších historikov pri jazere Como

Hľadať

Concorso s Eleganza Villad Este 04

Medzi súťažami automobilovej krásy je táto legendou, má prestížne meno po celom svete a presne tak to tam aj vyzerá – hviezdne.

Text a foto: Samuel Vanko

Na brehu talianskeho jazera Como sa pravidelne, už od roku 1929, koná začiatkom leta prestížna súťaž elegancie Concorso dˈEleganza Villa dˈEste. Rok čo rok ku krásnemu hotelu zavítajú najkrajšie automobily z celého sveta. Porota dôsledne sleduje originalitu, pôvod a príbeh každého vozidla. Dostať sa k Villa dˈEste nie je jednoduché, o miesta pred hotelom je veľký záujem. Bodaj by nie, veď účasť na akcii sa navždy zapíše do životopisu vystaveného auta, i keď trocha snobskými písmenami, no na predajnej cene sa to predsa len odzrkadlí.

Inzercia
REKLAMA NA VOMACKU TRICKA

Podujatie ostro sleduje aj odborná verejnosť a k jazeru sa každý rok zlietne množstvo zahraničných novinárov. Sledovať prácu poroty a arbitrov, ktorí si prezerajú detaily, nakúkajú do priložených brožúr a nechajú si naštartovať motor každého auta, je fascinujúce. Pomedzi vozidlá chodia v bielych klobúkoch, v tej istej rovnošate a tvária sa mimoriadne dôležito. Vypočujú si majiteľa a potom sa v tieni niektorého zo stromov radia. Len pár minút, aby mohli ísť ďalej a vyniesť ortieľ zase nad iným kúskom plechu. Opäť sa mračia, zapisujú si a debatujú. Kto bude víťaz? Nuž, podľa návštevníkov by to mohol byť každý jeden automobil alebo zúčastnený motocykel – veď všetky sú také úžasné.

Do mestečka Cernobbio prichádza v čase Concorso veľa ľudí. Keď sa to v sobotu rozbehne, tlačia sa medzi sebou, aby im nič neušlo, nazerajú do otvorených interiérov, potajomky sa dotýkajú naleštených karosérií a rozhodujú sa, komu dajú svoj hlas. Dôležitou súčasťou súťaže je verejné referendum, každý návštevník dostane hlasovací lístok a spomedzi áut si vyberie svojho favorita. Ten, ktorý svojím šarmom dostane najviac ľudských sŕdc, získa exkluzívnu cenu Coppa dˈOro. Ľudia sú dôslední, prezerajú si svojich favoritov dlho, podrobne a potom pre istotu ešte raz. Tento rok bojovalo o ich sympatie 108 áut a 60 motocyklov. Aby ste si ich naplno vychutnali, potrebujete celé dva dni. Aj preto sa po sobote presunú vozidlá k neďalekej Villa Erba, kam sa v nedeľu nahrnie ešte viac ľudí, aby si popoludní svoj pekne strávený víkend okorenili aspoň fyzickou účasťou na aukcii. Tá je každoročným vyvrcholením Concorso dˈEleganza Villa dˈEste.
Vozidlá sú na súťaži rozdelené do kategórií podľa veku, obdobia, spôsobu využitia či príslušnosti k určitej automobilovej filozofii. Každá kategória má svoj príznačný názov a nie každý rok sa pomenovania opakujú. Tento rok navyše pridali dve nové kategórie – autá známych celebrít a vozidlá z automobilových rally. Medzi celebritnými autami mal svoje Porsche napríklad nezabudnuteľný automobilový fajnšmeker Steve McQueen. Rally vozidlá síce nepôsobili tak elegantne a na podujatí vyzerali ako monokel na peknej tvári, výber organizátorov sa však ukázal ako správny. Vidieť naživo Alpine A 110, Lancia Stratos či Mini priamo z Rally Monte Carlo je pre fanúšikov motošportu hotový sviatok.

Podujatie nikdy nestratilo cveng a napriek tomu, že neďaleko sa v tom čase koná aj nemenej legendárna Mille Miglia, stále si nachádza veľa verných priaznivcov. Pod svojimi krídlami ho už viac ako 10 rokov má mníchovská automobilka BMW a druhým neodmysliteľným organizátorom je samotný hotel.

KOMPLETNÁ FOTOGALÉRIA TU

Inzercia