Delonove Ferrari vydražili za 14 miliónov

Hľadať

Ferrari 250 GT SWB California Spyder z roku 1961, ktoré patrilo v šesťdesiatych rokoch slávnemu francúzskemu hercovi a ešte slávnejšiemu krásavcovi Alanovi Delonovi, vydražili na parížskej výstave Salon Retromobile za prekvapujúcich 14,2 milióna eur. Odhad ceny bol o niečo nižší, okolo 9 až 12 miliónov eur (trhová cena bola odhadovaná dokonca len na 1,2 milióna eur), no licitátor mohol byť nakoniec spokojný. Delonove Ferrari 250 GT SWB California Spyder sa stalo najdrahším svojho druhu na svete.

Ferrari 250 GT SWB California Spyder

V roku 2012 bol tento typ vozidla vydražený za 6,8 milióna eur. V prepočte na eurá len o niečo viac stála California hollywoodskeho herca Jamesa Coburna, ktorá sa v roku 2008 predala za 10 894 400 dolárov. A práve Coburnove auto bolo doteraz vedené ako najdrahšie Ferrari typ 250 GT SWB California Spyder na svete.
Elegantný kabriolet bol a dodnes je považovaný za jedno z najkrajších áut sveta. Dlhá a podmanivá predná kapota skrývala dvanásťvalcový agregát s výkonom 206 kW (280 k). V sériovej podobe bolo vyrobených približne 55 kusov. Podľa znalcov je ich počet aj s majiteľmi zaevidovaný, Delonove auto sa však objavilo znenazdajky a jeho existencia všetkých prekvapila.

Ferrari 250 GT SWB California Spyder

Automobil Alana Delona však nie je len najdrahšou Californiou sveta, má oveľa zaujímavejší príbeh. Keď ho vlastnil, randil s nádhernou herečkou Jane Fonda a dnes je jedným zo 60 áut, ktoré boli nájdené v zabudnutej zbierke Rogera Baillona. Francúzsky podnikateľ zbieral autá s cieľom vybudovať vlastné múzeum. Pod provizórnymi prístreškami, v knižnici, v tráve. Všade tam odpočívali a čakali na objavenie viaceré Bugatti, Hispano-Suiza, Talbot-Lago, Panhard Levassor, Maserati, niekoľko Ferrari, Delahaye a ďalšie. Veľmi vzácne kusy, na ktorých si poriadne zgustol čas, sú Talbot Lago T26 Grand Sport coupé Saoutchik a Talbot Lago T26 cabriolet Saoutchik (pôvodný majiteľ krásneho kabrioletu bol egyptský kráľ Farouk).

Ferrari 250 GT SWB California Spyder

Ferrari 250 GT SWB California Spyder

Ferrari 250 GT SWB California Spyder

Foto: archív, Artcurial, Edward Quinn

Inzercia