Diabolský veterán

Hľadať

Lamborghini Diablo 04

Keď sa spýtate niekoho, kto svoju pubertu ponorenú v automobilových časopisoch prežil v 90. rokoch, aký model sa mu vybaví pri automobilke Lamborghini, zrejme vám povie Diablo.

Svojho času najrýchlejšie sériové auto nadväzovalo na drsný a z každého uhlu hranatý, až strašidelný Countach. Celkovo bolo vyrobených 2 884 exemplárov a všetky mali pod tými strach naháňajúcimi kúskami karosérie V12 uloženú pred zadnou nápravou. Aj dnes sa môže hrdo radiť k autám, ktoré hravo prekročia hranicu 300 km/h. Dokonca ju prekoná o ďalších 20 km/h.

Diablo bolo predstavené v roku 1990 v Monte Carle a pod jeho dizajn sa podpísali Marcello Gandini a Tom Gale. Z výrobnej linky schádzalo ako kupé a roadster a bolo to typické Lamborghini. Hlučné, nepohodlné a vyžadovalo si skúseného vodiča. Od nepamäti „Lambá“ vzbudzovali rešpekt a ani Diablo tabulkaDiablo nebolo žiadny mäkkýš. Hrboľatú vozovku priam neznášalo a nech ste robili, čo ste chceli, mali ste s volantom plné ruky práce. Prvé motory pochádzali z Countachu, aby však Lamborghini spĺňalo legislatívou nastavené emisné limity, boli agregáty vybavené novšou technológiou prípravy zmesi paliva.

Roku 2001 bolo Diablo nahradené modelom Murciélago, predtým však auto prešlo menším faceliftom. Drobné zmeny Lamborghini na svojom diabolskom diele spravilo roku 1998. Niektoré pramene tvrdia, že Taliani poskladali pár zvyšných exemplárov aj po roku 2001 a posledný z nich vznikol v 2006. Ani materská www stránka a oficiálne pramene Lamborghini si tým však nie je sú celkom isté. 😉

Text: Iľja Savoj
Foto: media.lamborghini.com
Inzercia

Inzercia