Jeden z najstarších Harley-Davidson na Nivách

Hľadať

V novom bratislavskom obchodnom centre Nivy sú až do 30. apríla vystavené parádne Hariky, tak som si ich šiel pozrieť.

Text a foto: Samuel Vanko

Predplatné printového vydania magazínu VETERÁN SK

Motocykle sú po budove trocha porozhadzované, takže ich treba hľadať, a ak tam pôjdete len kvôli motorkám, zoberte si mapku alebo kúsok trpezlivosti a orientačný zmysel. Výlet za motorkami však stojí za to. Pri motorkách sú slušné popisky, takže okrem vizuálneho zážitku sa čo to aj dozviete. A nie sú tam len nové mašiny, je tam aj trocha hrdze, patina a príbehy.

Na Nivách sú aj unikáty
Ak sa na nivy vyberiete, uvidíte motorky, ktoré ilustrujú historický prierez značky vrátane výročných motocyklov, zaujímavých prestavieb, ale tiež bicyklov, ktoré odkazujú na korene značky. Na výstave je jeden z prvých modelov HD X8A – motorka z roku 1912, ale aj skutočná rarita – motorka HD Rikuo z roku 1935, ktorej model je jedným z 15 kusov vyrobených pre japonskú cisársku gardu cisára Hirohita v japonskej fabrike na základe licencie udelenej spoločnosťou Harley-Davidson.

Harley priniesol plne elektrický motocykel HD LiveWire, ktorý bol vyrobený v roku 2020. V kontraste s predvojnovými modelmi: 26B, 29J, 30V, 29C vyzerá doslova futuristicky. Nechýbajú ani dva modely s typickým talianskym dizajnom Aermacchi SXT 250 a 350, ktoré sú výsledkom spojenia talianskej značky Aermacchi a Harley-Davidson v 60. a 70. rokoch.

Okukáte si jeden z najrozšírenejších modelov značky Harley-Davidson 42WLC, ktorý používala americká armáda v 2. svetovej vojne. Na výstave je v rôznych verziách: Military, Civil, Police, Bobber. Pikoškou je motorka z roku 2003, ktorá bola vyrobená k stému výročiu značky. Model bol po prvýkrát uvedený na trh v roku 1990 a preslávil ho film Terminátor 2.

HD-02

Obrázok 1 z 27

Inzercia