Hasiči spôsobili na Staškove rozruch

Hľadať

Hasici dermek 04

Prvý Medzinárodný zraz hasičských vozidiel Avia bol taký dobrý, že zaskočil aj samotných organizátorov. Prišli naň Avie aj z juhu Slovenska.

V jedno chladné kysucké ráno sme spolu s jedným z partnerov stretnutia sedeli pri šálke kávy a dumali, aký asi bude prvý ročník veľmi netradičného zrazu. Keď sme s jednominútovým meškaním dorazili na miesto stretnutia, počet Avii nám zobral dych. Prišlo viac ako dvadsať vozidiel a priestor pred futbalovým štadiónom v Čadci bol nepriepustne obsadený hasičmi.

Na Slovensku (ba čo, na celom svete) sú hasiči najdôveryhodnejšími štátnymi zamestnancami. Hovoria o tom štatistiky a aj zdravý rozum. No boli to práve hasiči, ktorí 18. októbra narobili na Kysuciach poriadny zmätok. Zapli húkačky, neúnavne trúbili a Čadca bola zrazu hore nohami. Potom Raková i Staškov. Avie v kolóne ožili ako za svojich mladých čias, dolinou pod Javorníkmi sa prekrikovali sirény, ľudia vychádzali zo svojich trojgeneračných chalúp a zvedavo nakúkali cez ploty.

Cieľovou stanicou hasičských vozidiel Avia bol futbalový štadión na Staškove, len pár sto metrov od rodného domu Jozefa Krónera. V areáli ich čakali kužele na jazdu zručnosti. Kto by čakal, že takmer 40 ročné Avie sa budú unavene preplietať vytýčenou trasou, veľmi by sa mýlil. Hneď prvá hasičská starena sa do jazdy oprela s vervou nadržanej mladice. Zadné kolesá rozprskovali štrkový podklad a pozorné oko diváka mohlo pri niektorých „pilotoch“ vidieť aj malý drift. Vodiči zápasili s volantom, čo im svaly stačili a zdalo sa, že snahu dosiahnuť čo najlepší výsledok nič neprekazí. Jedno zaváhanie sa však našlo. Avia jednej nemenovanej posádky odmietla poslušnosť pri zaradení spiatočky a do fiktívnej garáže sa jej nechcelo. Dobrovoľní hasiči sa však výzvy nezľakli, povyskakovali z neposlušného auta a proti jeho vôli ho do vyhradeného priestoru natlačili. Hneď sa mi lepšie dýcha, keď vidím, akí hrdinovia nás majú na starosti. Klobúk dole. Jazdu zručnosti vyhrali dobrovoľní hasiči z Trenčianskych Bohuslavíc s celkovým časom 42 sekúnd.

 
Inzercia

 

Avie sa predviedli aj v jazde do vrchu a v súťaži krásy. Druhú, samozrejme, najdôležitejšiu súťaž o najkrajšiu Aviu vyhrali hasiči z DHZ Pruské. No veru, Pruské už je dosť ďaleko na Aviu alebo nie? Najvzdialenejší účastník je veľmi obľúbená kategória pri zrazoch. Nebol to Báhoň so sympatickým tímom, o päť kilometrov ho predbehli hasiči z Fiľakova.

Aj pre nehasičov sa našlo dosť zábavy. Popri adrenalínových súťažiach sa hľadala aj najstaršia Avia. Trofej v tejto kategórii putovala do Lietavskej Lúčky. Tamojší DHZ má Aviu z roku 1971 a je to jedinečný, dobre udržiavaný kúsok. Ide o prvú Aviu v službách žilinského profesionálneho hasičského zboru a jednu z najstarších Avii na Slovensku. Divákov, návštevníkov, futbalistov, ktorí namiesto toho, aby hrali futbal, cez plot poškuľovali po zápoliacich Aviach, potešilo aj niekoľko hasičov, ktorí sa poobliekali do starodávnych hasičských pracovných úborov.

Pokračovanie článku pod reklamou

Black Bill by VD_ban_small

Na prvý ročník Medzinárodného zrazu hasičských vozidiel Avia prišlo toľko ľudí, že to mnohých a aj samotného usporiadateľa prekvapilo. To však len prispelo k rozhodnutiu, že dobrý ročník budúci rok vystrieda ešte lepší.

Prečítajte si tiež
Gajarské hodovanie

Text: Samuel Vanko
Foto: Samuel Vanko a Milan Dermek

PS.: Ako Kysučan, hrdo sa hlásiaci k svojmu rodnému kraju a celkom dobre poznajúci okolie Staškova, sa musím priznať, že sa mi podarila nevídaná vec. Našiel som druhé futbalové ihrisko. Áno, na Staškove. Neboli tam Avie, neboli tam futbalisti. Bol som tam sám. Áno, stratil som sa.

Inzercia