Hračka s prívlastkom archívna

Hľadať

Moskvic_00

Nedávno som sa pustil do renovácie starej trojkolky, na ktorej som sa vozil ešte ako chlapec a teraz by som bol rád, keby slúžila ďalšej generácii. Pri návšteve Veteran & Army klubu v Lozorne ma však zaujala štýlovejšia detská hračka.

Text a foto: Samuel Vanko

Nedávno sa moji známi rozplývali nad renovovaným šliapacím Moskvičom. Zmenšenina skutočného auta bola výborná hračka a strašne som sa chcel do nej zbaliť a ísť na, trebárs aj na koniec sveta. Nemal som tú česť Moskvič vlastniť, no poznal som chlapca, ktorý mi ho ani za svet nechcel požičať. Chcel som si vyskúšať, aspoň na malú chvíľočku, auto na ľudský pohon a zažiť prvý dotyk s opojným pocitom slobody…:). Moji kamaráti sa zhodli, že dnes sa malý Moskvič zháňa ťažko a musím im dať za pravdu. Snažil som sa niečo vygúliť, no našiel som len kolesá.

 
Inzercia

 

Pedále, nízky posed a štýlová kovová karoséria patrili luxusnej hračke, ktorú dnešné deti buď nikdy nevideli alebo ak áno, tak na ňu narazili v rodičovskom archíve fotiek. Možno ho súčasné vymoženosti nahradia a deti by po plechovici neštekli, mne sa však zdá, že by autíčko mohlo mať úspech (aj keď uznávam, dnes sa deti premávajú na elektromotorom poháňaných plastových replikách kadečoho).

Neprešiel ani deň, čo som si s radosťou prezeral renovovaný hračkársky Moskvič na fotkách a zrazu som naďabil na perfektný Moskvič v pôvodnom stave. Stál v expozícii múzea Veteran & Army klubu v Lozorne. Trocha obúchané plechy a pár škrabancov mu dodávalo kúzelnú charizmu. Pamätá si detstvo svojho majiteľa a tie jazvy sú jeho memoáre. Zasníval som sa a zrazu som bol medzi panelákmi a ten horenos mi nedovolil ani len nakuknúť do interiéru, nesmel som sa dotknúť volantu. Krivda veľká to bola, to vám poviem 🙂

Mali ste aj vy doma hračku, ktorá sa dnes nedá zohnať a radi by ste ju dopriali vašim deťom? Dajte nám vedieť a pošli nám jej fotky na vintagedistrict@vintagedistrict.sk.

Prečítajte si tiež

Baby Bugatti

Inzercia