Hyundai a Giorgetto Giugiaro „oživia“ koncept Pony Coupe

Hľadať

Hyundai a legendárny dizajnér Giorgetto Giugiaro spolu „oživia“ koncept Pony Coupe z roku 1974. Spoločnosť Hyundai Motor Company oznámila spoluprácu s talianskou dizajnérskou firmou GFG Style, ktorej zakladateľmi sú otec a syn Giorgetto a Fabrizio Giugiaro. Cieľom spolupráce je nanovo prestavať pôvodný koncept Hyundai Pony Coupe, ktorý výrazne ovplyvnil dizajn viacerých modelov Hyundai a ktorý dnes už legendárny automobilový dizajnér Giorgetto Giugiaro vytvoril pre Hyundai pred jeho debutom na autosalóne v Turíne v roku 1974. Prestavaný koncept Pony Coupe bude predstavený na jar roku 2023.

Text a foto: zdroj Hyundai

Spoločnosť Hyundai Motor spoluprácu s Giugiarom oznámila 24. novembra počas diskusie o dizajne v Soule, na ktorej sa zúčastnili Giorgetto a Fabrizio Giugiarovci spolu s Lucom Donckerwolkem, kreatívnym riaditeľom Hyundai Motor Group, a SangYupom Lee, výkonným viceprezidentom a vedúcim globálneho dizajnérskeho centra Hyundai Motor.

„Pôvodné Pony a Pony Coupe Concept predstavujú pre Hyundai vzácne výtvory, ktoré ovplyvnili dizajn hneď viacerých produkčných a koncepčných vozidiel, vrátane nášho oceňovaného IONIQ 5 a veľkú pozornosť vzbudzujúceho N Vision 74. Keďže pôvodný koncepčný automobil už neexistuje, poverili sme Giorgetta Giugiara, aby ho nanovo prestaval v súlade s našou filozofiou dizajnu „Formovanie budúcnosti pomocou odkazu“, povedal o spolupráci SangYup Lee, výkonný viceprezident a vedúci globálneho dizajnérskeho centra Hyundai Motor.

Živý odkaz konceptu Pony Coupe z roku 1974
V roku 1974, keď bol Hyundai Motor ešte len na začiatku výroby vozidiel, oslovilo vedenie spoločnosti mladého Giorgetta Giugiara, aby pre značku Hyundai navrhol prvý nezávislý model vozidla, ktorý by bol zároveň aj prvým sériovo vyrábaným autom v Kórei. Giugiarro navrhol a postavil päť prototypov, z ktorých jeden bol kupé. V procese navrhovania a prototypovania sa Hyundai rozhodol predstaviť svetu Pony a Pony Coupe na autosalóne v Turíne, aby tak podporil svoj vstup na globálny trh.

S klinovitou prednou časťou, okrúhlymi svetlometmi a geometrickými líniami podobnými origami bol Pony Coupe určený pre severoamerický a európsky trh. Projekt bol však v roku 1981 pozastavený tesne pred spustením sériovej výroby z dôvodu nepriaznivej ekonomickej situácie, ktorá v tom čase vo svete panovala. Zatiaľ čo koncept zostal nedokončeným snom, jeho odvážny duch pomohol naštartovať kórejský automobilový priemysel tým, že priamo ovplyvnil prvý nezávislý sériový model Hyundai pod označením Pony, ktorý sa vyrábal v rokoch 1975 až 1990 a predával po celom svete.

Inzercia