I. stredoslovenská dražba veteránov prispela na dobrú vec

Hľadať

Tento rok sa konala I. stredoslovenská dražba veteránov, ktorú zorganizovali Tomáš Ďuriš z Car Classic and Consulting a Tomáš Ludma zo Schengen import. Aukcie sa aktívne zúčastnila aj redakcia Veterán SK/Vintage District Magazine a vydražili sme model Citroën DS. Výťažok z predaja sme venovali na dobrú vec.

Text: Samuel Vanko Foto: Simona Semanová, Tomáš Michálek, autor

Aukcia sa konala v priestoroch luxusného kaštieľa Château Gbeľany. Vynikajúce prostredie s romantickým nádychom, zaujímavé artefakty a výborná nálada. Taká bola I. stredoslovenská dražba veteránov. Objekt je otestovaný viacerými vydarenými zrazmi sa po rozložení bielych stoličiek na nízko pokosenej, sýto zelenej tráve stal miestom, ktoré pripomínalo dražbu pred talianskou Villa Erba.

Úvodné kolo
Májová I. stredoslovenská dražba veteránov bola skúšobný krok, test možností lokality, organizátorských schopností tandemu Ludma/Ďuriš a záujmu verejnosti. Povedzme, že by mohol mať prívlastok nultý. My sme so sebou priviezli stánok s časopismi, tričkami, knižkami a chuťou sa pokúsiť pričiniť o úspech akcie. K vstupnému každý účastník dostal časopis, kde boli zobrazené dražené artikle.

Od ôsmej hodiny rannej na trávnik a priľahlé plochy pomaly zaparkovali vozidlá pripravené na buchot licitačného kladivka alebo voľnopredajné kusy, ktoré so sebou doviezli účastníci. Ani nie o hodinu už po areáli chodili prví zvedavci, zvierajúci v rukách dražobné lístky a časopisy. Nad hlavami sa objavilo čisto modré nebo, čo niektorí páni bez čiapok a vlasov určite ešte niekoľko dní cítili na vlastnej koži. Organizátori však mysleli aj na krytie v prípade dažďa, takže kto sa chcel schovať pred neúprosným májových slnkom, priestor si našiel. Účasť sa zdala byť veru hojná. Aspoň z nášho stánku. Veľký areál poskytol priestor na piknik, no pri množstve nachystaného jedla nebolo vlastné občerstvenie potrebné. Krásne počasie, udržiavaná tráva a skvelá atmosféra vytvorili úžasné pozadie na oddych či šantenie detí − tých tam veru bolo tiež dosť.

Veľa zvedavcov, málo odvážlivcov
Záujemcov o dražbu nakoniec bolo oveľa menej, ako hostí podujatia. To sa samozrejme dalo očakávať, veď ani pred spomenutou Villou Erbou to nikdy nie je inak. Dôležitá však bola odpoveď na otázku – majú dražobné čísielká, budú aj dražiť?

Prvé rozhovory pri vystavených vozidlách navrávali, že budú dražiť. Realita bola však o kúsok iná a ukázalo sa, že nám chýba odvaha a vládne v nás ostych. To je škoda. Výber dražobných jednotiek bol pestrý, ceny príjemné, čo dokazuje aj fakt, že po dražbe sa dražené autá predali a to záujemcom, ktorí boli zaregistrovaní na aukciu. Nuž musíme ešte trocha dospieť, a to sa dá len tak, že dražby budú pravidelnou súčasťou kalendára a na Slovensku si na priznanie sa ku kúpe zvykneme a závisť, ktorá vládne svetu si prestaneme všímať – len tak sa dá proti nej bojovať. Osobne veľmi držím organizátorom prsty. Určite je čo zlepšovať, ladiť, organizačne dospievať a vo svete veľkých aukcií sa učiť. Ale cesta je dobrá. Ďakujem za tento „kladivkový“ zážitok, ktorý som na slovenskej pôde zatiaľ zažil len v aukčných domoch, kde sa v „boji“ o umenie stretli hlavne rakúski zberatelia. Tí slovenskí dražili cez telefón. Chlapci, vydržte! Chce to odvahu, chuť a srdiečko. Nebol to krok vedľa, aj keď pár týždňov pred dražbou som za oponou slovenského veteránizmu započul, „ach to dopadne…“ ba veru… Dopadlo to super.

Na podujatie sa prišlo pozrieť zhruba 400 ľudí. Do dražby bolo prihlásených 23 záujemcov a spomedzi všetkých artiklov sa vydražili tieto kúsky: Citroën XM , Škoda Spartak, Trabant 601, Škoda Felicia z roku 1995 a Škoda Felicia z roku 1961, Jawa Pionier, malé benzínové auto Scorpi a elektrické detské autíčko Citroën DS. Svojich majiteľov si našli aj Toyota Corona a Jawa 350 twin sport. Spomedzi áut, ktoré sa síce dražby nezúčastnili, ale boli na predaj v areáli Chateau Gbeľany, odišli v nových rukách Škoda Favorit a Mercedes 250 S z roku 1966.

Dražili sme, venovali sme
Aukcie sme sa aktívne zúčastnili aj my. Na konci, keď už kladivko odkleplo ortieľ nad predposledným artiklom, sa dostal na rad náš malý redakčný Citroën DS. Išlo o stodolový nález, z ktorého sme stiahli hrubú vrstvu prachu a prihlásili ho do „Gbelian“ ako prekvapenie. Vyvolávacia cena 50 eur sa rýchlo vyšplhala na 350 eur. Zápasili traja záujemcovia. Najviac ponúkol Tomáš Michálek zo slovenského Citroën Clubu Slovakia, ktorý do krásneho prostredia kaštieľa priviezol zaujímavú verziu modelu Citroën CX a slávne Méhari. Domov išiel aj s malým DSkom. Výťažok z predaja elektrického autíčka sme v mene časopisu Veterán SK, Citroën Clubu Slovakia a I. stredoslovenskej dražby veteránov venovali na pomoc deťom − Občianskemu združeniu Drahuškovo, ktoré poskytuje špecializovanú sociálnu starostlivosť pre ľudí s autizmom.

Inzercia