Jakub Kránitz – Priateľ veteránov

Hľadať

Jakub Kránitz je mladý, veľmi mladý a pritom je pre svet historických vozidiel zapálený rovnako ako množstvo dlhoročných zberateľov. Organizuje veteránske zrazy, renovuje autá i motorky a pritom má ešte len vodičák, s ktorým nemôže šoférovať sám.

Zhováral sa Samuel Vanko

S Jakubom otvárame novú, nepravidelnú rubriku Mladá krv. Medzi veteranistami sa totiž pohybujú ľudia, akoby povedal Karl May, greenhorni, ktorých odvaha a zápal môžu byť pre mnohých inšpirujúce.

Jakub, koľko máš rokov?
Mám 17 rokov a v marci budem mať osemnásť. Ale vodičské oprávnenie mám, aj keď smiem jazdiť len pod dohľadom skúseného vodiča.

Napriek tomu máš v garáži niekoľko vozidiel. Aké?
Mám 4 autá. Trabant 601 vo farbách nemeckej ľudovej polície z roku 1970. Potom Fiat 126 z roku 1975, Fiat 850 z roku 1973, prvú generáciu Škody 1203 a motocykle. Tých mám tiež niekoľko. Z nich asi najvzácnejšia je Jawa 350 vo verzii pre autoškoly, aj keď najstarší je Manet z roku 1948.

V tvojom veku veľa chalanov sníva o novom aute, silnom a rýchlom. Ako sa k tebe dostal svet veteránov?
Boli sme k tomu s bratom vedení už od malička. Prvé auto, ktoré sme si pred 10 rokmi kúpili, bola 1202, ale nejaké staré stroje sme mali doma vždy. Aspoň 20-ročné. A nielen tie, ale aj doplnky či rádiá.

Byť veteranista si často vyžaduje aj súbor rôznych zručností a ty si jednu zručnosť dokonca cibríš v škole.
Tento rok končím a bude zo mňa autolakýrnik.

Okrem toho, že si zberateľ začiatočník, svoj koníček aj systematicky organizuješ a založil si združenie.
Áno, oficiálne som zaregistroval občianske združenie Klub priateľov auto-moto veteránov Hamuliakovo. Ešte nie som jeho predsedom, keďže nemám 18 rokov, ale už máme za sebou prvé zrazy.

Aké poslanie bude mať tento klub?
Združujeme nadšencov starých áut a radi by sme pritiahli aj mladých ľudí a ukázali im, že veteranizmus má čo ponúknuť.

Tvoja zbierka naznačuje, ktorým smerom sa uberáš, mýlim sa?
Nemýliš sa. Všetko sú to automobily predávané v socialistickom Československu a s takými vozidlami by som chcel aj pokračovať. Rok výroby by nemal prekročiť hranicu 1980. Najstaršie auto v rodinnej zbierke je Tudor z roku 1948.

Každé historické vozidlo si okrem zručností vyžiada množstvo dobových informácií. Kam chodíš na rozumy?
Veľa sa dozviem v dobových knihách, ktoré zháňam na burzách.

Natíska sa mi otázka. Vedia ti byť nápomocní aj dlhoroční renovátori či zberatelia, ktorí by ti mohli byť starými alebo dokonca prastarými rodičmi?
To je rôzne, sú takí, ktorí ku mne pristupujú normálne a vieme sa pozhovárať a keď ich prosím o radu, pomôžu, povedia, čo a ako. Ale sú tu aj takí, ktorí sa zdráhajú odpovedať i na slušný pozdrav.

Čím to je?
Neviem. Charakterom? Nezaoberám sa tým. Tých prvých mám rád a vážim si ich. Škoda, že aj medzi ľuďmi, ktorí hovoria, ako chcú motivovať mladšie generácie, keď dôjde na lámanie chleba, nie je s nimi reč.

Inzercia

A ako sa k tebe správa združenie ZZHV?
Komunikujeme spolu iba v čase, keď chceme dať auto na historické značky. Zatiaľ sme vždy vychádzali korekt¬ne. Keď som tam bol s motocyklom Mustang, nikto sa ku mne nepostavil s dešpektom. Naopak, pomohli mi.

Si mladý, nepopísaná kniha. Aký máš vzťah k patine a k renováciám, ktoré sú až príliš dokonalé?
Uznávam tých, ktorí nechajú auto v peknej patine, ale auto na to musí mať predpoklady. Takéto vozidlá sa mi páčia asi najviac. Ak by však mali byť fľakaté, prestriekané sprejmi, tak to už radšej hodiť celý nový lak. Osobne však cítim, že hodnotnejšie autá sú tie s pôvodnou patinou.

Mám takú detinskú otázku, prepáč. Máš nejaké auto, o ktorom snívaš?
Mám sen. Chcel by som si raz kúpiť a zrenovovať alebo zohnať už hotové Aero 500 alebo Aero 662. Páči sa mi ich zvuk, ale aj auto ako také.

Vieš, čo mi ide hlavou? Máš málo rokov na to, aby si mal prácu alebo nejaké našetrené peniaze. Kto platí tvoj koníček?
Niečo si zarobím rozpredávaním dielcov, ktoré mi ostávajú po renovácií. Keď som robil Pioniera, mal som troch. Jedného som renovoval, na nerenovovaných som kontroloval, že všetko skladám správne. A potom tie zvyšné predal. Veľkou mierou ma podporujú rodičia a popri škole brigádujem v tom obore, ktorý študujem.

Inzercia