Rozhnevaný mladý muž – James Dean

Hľadať

james-dean

Bol idolom mladých v 50. rokoch, hral v troch slávnych snímkach a veľa o ňom napovie film Rebel bez príčiny. Zomrel tragickou smrťou. Osudným sa mu stala jazda v športovom Porsche 550 Spyder. Jeden z najznámejších hollywoodskych rebelov James Dean.

Vtedajšia mládež nežila v rovnováhe s ostatným svetom. Cítila sa byť nepochopená a hrdina filmu Rebel bez príčiny sa stal ich idolom. Jeho príbeh ho na túto úlohu priam predurčil.

Riešite potlač alebo výšivky firemných tričiek, chcete mať vo firme vlastné mikiny, košele, čiapky?

James Byron Dean nežil so svojimi rodičmi. Jeho matka zomrela skôr, ako stihla Jamesa výchovne vymodelovať a jeho otec sa venoval viac práci ako svojmu dieťaťu. Chlapec preto vyrastal u svojich príbuzných, tety a strýka na farme a postupne v sebe pestoval odpor k autoritám. Keď sa mu podarilo ukončiť strednú školu odsťahoval sa do Los Angeles a začal nový život. Venoval sa právu, basketbalu, ale aj divadlu a postupne si nachádzal cestu na výslnie. Najskôr v reklamách, potom získal bezvýznamné úlohy vo filmoch. A bolo to divadlo, ktoré ho odvialo z LA do New Yorku, kde sa dostal na dosky slávnej Broadway. Dokonca bol prijatý na štúdiá herectva do Actors Studia. Jeho tútorom sa stal Elia Kazan, ktorý Jamesa obsadil do sfilmovaného Steinbeckovho románu Na východ od raja. James doslova uchmatol úlohu inej vychádzajúcej hviezde – Paulovi Newmanovi. Mladému Deanovi film otvoril dvere do veľkého sveta filmových hviezd, získal obrovskú slávu a o ďalšie ponuky zrazu nebola núdza.

Jeho druhým filmom bola snímka Rebel bez príčiny, kde James hrá mladíka, ktorý sa snaží včleniť do kolektívu. Film verne zobrazuje problémy vtedajšej mládeže, tá bola nepochopená a staršou generáciou neuznaná. James Dean sa stal idolom mládeže, veď presne tie isté problémy ako on vo filme predsa zažívala aj ona a ich veľký hrdina to zobral na svoje plecia. Hollywood mal po filme Rebel bez príčiny už dvoch veľkých rebelujúcich hrdinov. Jamesa Deana a Marlona Brandona.

Aj ďalší film si vyslúžil pozornosť. Gigant bol nominovaný na Oskara, no nominácie sa Dean už nedožil. Bol to jeho posledný film. Veľký fanúšik rýchlej jazdy, športových áut a života so všetkým čo ponúka sa stal obeťou vlastnej vášne. Bol dokonca aj celkom úspešný pretekár, napriek tomu sa mu rakvou stalo Porsche 550 Spyder, ktoré niekoľko dní po dotočení filmu Gigant fatálne rozbil o Ford z roku 1950. Podľa polície oboch vodičov oslnilo slnko. Z troch ľudí, ktorí sa v autách viezli zomrel iba James Dean. Stalo sa to 30. septembra 1955. James sa tak dožil len 24 rokov (narodil sa 8. februára 1931).

Pozrite si film týždňa s Jamesom Deanom – Gigant TU < <<<<<<

Porsche 550 Spyder
Porsche 550 Spyder_small
James mu hovoril „Malý bastard“. Bolo to ikonické Porsche, ktoré je dodnes považované za hrdého člena siene slávy tých najlepších Porsche. Pri osudnej jazde sa s Jamesom viezol aj jeho kamarát Rolf Wütherich. Rolfa vymrštilo zo sedačky a utŕžil len zlomeniny. Dean bol na mieste mŕtvy.

Bolo to rýchle Porsche, úspešné na pretekoch a dokonca aj na Le Mans. Jeho štvorvalcový agregát mal výkon 81 kW (110 k) a ľahké vozidlo dokázal vytiahnuť až na 220 km/h. Spyder vážil len 550 kg a išlo o prvé Porsche špeciálne vyvíjané na pretekárske účely. Svoj talent ukázalo už v roku 1954 na Carrera Panamericana, kde vyhralo svoju triedu a v celkovom poradí sa umiestnilo tretie. Vzhľadom na silnú konkurenciu s oveľa silnejšími motormi to bol výborný výsledok.

Toto vás zaujme: Nezabudnuteľné superšporty Porsche TU < <<<<<<

Inzercia