Jawa 250 Perák – investičný tip

Hľadať

Jawa 250 Perák 1953

Nedávno sme zablúdil do garáže, kde sa venujú renováciám starých dobrých motocyklov značky Jawa. Zaujal nás model 250 Perák, a tak sme sa spýtali, či sa ich vôbec oplatí zháňať.

Vždy keď sme sa objavili v tejto dielni, našli sme tam rozrobenú „Jawku“. Raz Kývačku, Panelku, inokedy Perák. Hotové motocykle vyzerajú priam dokonale. Tak dobre ich nevyrobili ani vo fabrike pred šesťdesiatimi rokmi. Dajú sa ešte zohnať dobré kusy, do ktorých sa oplatí investovať?

Článok pokračuje pod reklamou

 
Inzercia

 

Podľa slov renovátorov a obchodníkov je to stále ťažšie. Dajú sa opraviť? Jawy sa opravujú celkom dobre. Dielce sú dostupné a tie, ktoré sa vám nepodarí zrenovovať si jednoducho kúpite. To síce podľa nás trocha potláča tú krásnu, jemne hrdzavú a životom oplieskanú patinu, no aspoň sa väčšina strojov ešte dá zachrániť. No vraj ich je v inzerátoch stále menej a pomaly sa dostupnosť motocyklov 250 Perák nebezpečne zmenšuje. Aspoň tých, ktoré by sa dali renovovať. Našli sme jeden kus po renovácii, no cena presiahla 5 000 €. Prelozili sme aj české weby a tamojšie tie ceny vôbec nie sú o nič menšie. Svoju hodnotu si však Peráky evidentne len hľadajú, svedčí o tom množstvo inzerátov s cenou – dohodou.

Našli sme na internete
Jawa 250 Perák po reštaurácii. Tip-top stav. Cena: 5 590 €

Jawa 250 Perák v nálezovom stave 4 000 €

Našli sme ešte niekoľko Perákov, zväčša v nerenovovanom stave, ich majitelia sa však chceli na cene dohodovať. Potenciál Peráka je teda jasný. Jeho cena rastie a počty sa nebezpečne znižujú. Takže pozor, nebudú!

Prečítajte si tiež
Fiat Ritmo ako investičné auto?

Text: Emanuel Thurzo
Foto: Samuel Vanko

Inzercia