Kačacie hody

Hľadať

Citroën 2CV je pozoruhodné auto, ktoré láka aj zberateľov. Na Slovensku máme aktívny klub, ktorý každý rok zorganizuje veľké medzinárodné stretnutie. Tento rok sme sa šli pozrieť aj my.

Text a foto: Samuel Vanko

Inzercia

Slovenský Citroën 2CV Club rozbalil svoj zrazový stan na Záhorí odtiaľ chodil na výlety. My sme si vystriehli Kačice v Brezovej pod Bradlom, na námestí, kde sa ihneď po zaparkovaní malých francúzskych zázrakov zbehli desiatky zvedavcov. Malé Citroëny vždy zaujímú. Príťažlivou históriou i rozmanitosťou karosérií, rôznymi verziami a v neposlednom rade, s 2CV na zrazoch zvyknú chodiť aj iné modely značky, o nič menej zaujímavé. Tento rok sa ukázali modely DS a jednej nádherný úžitkový Citroën HY, sen malých potulných kaviarničiek či cukrovinkárov. Nechýbal výstup na Mohylu a napriek tomu, že počas stretnutia sa pomaly začala pýtať ku slovu jeseň a ozimilo sa, v poradí 18. Medzinárodný zraz Citroën Clubu Slovakia sa podaril. Šiel v závese za 2CV World Meeting v Portugalsku, kam prišlo celkovo viac ako 2 000 Kačíc, no v ničom nezaostal. Azda v počte áut. Na Slovensku to boli viac ako tri desiatky. Rekordný zjazd modelov 2CV bol v roku 2011. Na zraz vo Francúzsku sa zlietlo až 7 000 automobilov rôznych verzií, pomaľované, hippisacke, originálne i špeciálne domáce úpravy.

Stretnutie na Slovensku hrdo smie nosiť prívlastok medzinárodné. K tunajším posádkam sa pridali aj Citroëny z Maďarska, Poľska, Českej republiky či Rakúska. Cestou sa zastavili v Bazilike v Šastín-Stráže, v múzeu M. R. Štefánika v Košariskách, až došli na spomínané námestie v Brezovej pod Bradlom.Inzercia