Knight Rider

Hľadať

Knight Rider 01
V rubrike film týždňa sme na tento víkend zase nevybrali celý film, ale seriál. Budúci rok oslavuje 30 rokov od premiéry poslednej epizódy – Knight Rider. Priznajte sa, kto ho nepozeral?

Prvá epizóda mala premiéru v roku 1982 a teraz si odkrúca Kristove roky. Až na hypertalentovaného K.I.T.T.a je seriál úchvatnou exkurziou do 80. rokov. Hranaté autá zvonka i zvnútra, obdĺžnikové alebo štvorcové svetlomety, množstvo tlačidiel, typické oblečenie a ten hudobný sprievod. Prieskum v redakcii ukázal, že tento seriál milujeme. No, keď sa tak nad tým pozastavíme, ani KI.T.T. nebol mimo módy. Veď bol hranatý aj za ušami, teda aj za volantom a mal tie úchvatné, typické vyklápacie svetlomety.

V hlavnej automobilovej úlohe sa predstavil poriadne vyšperkovaný Pontiac Firebird Trans-Am z roku 1982. Dodnes existuje niekoľko replík, ktoré sa sem-tam ukážu na nejakej akcii (alebo prenasledujú Hasselhoffa pri jeho koncertoch). S úpravami mal vraj hodnotu okolo 100 000 dolárov a dnes sa jeho cena môže pohybovať vysoko nad 200 000 dolárov. Poznávacím znamením bol svietiaci pás pod prednou kapotou, ktorý sprevádzal typický zvuk. Auto dokázalo neskutočné veci. Zvládlo šoférovať bez vodiča, vedelo sa nabúrať do kamerového systému bezpečnostných služieb, počítalo, hľadalo odpovede na ťažké otázky, chránilo posádku a rozprávalo. K tomu skákalo, chodilo po dvoch kolesách, bolo nepriestrelné a v niektorých momentoch dokonca až ľudské. Nájde sa tu niekto, kto v tom čase nechcel mať doma K.I.T.T.a?!

Čierny Pontiac však už mal svojho priateľa, hrdinu. Bol ním Michael Knight, ktorého si zahral David Hasselhoff. David bol výrazovo takmer rovnaký… rovnako rovnaký ako v Pobrežnej hliadke. Pokojne by sa dal jeho herecký talent porovnať s hraním Pontiaca, ale to bolo vtedy vedľajšie. V redakcii sme sa zhodli, že si poriadne nepamätáme žiadnu epizódu, ale našli sme spoločné spomienky – auto v kamióne, auto ide z kamiónu po plošine dole, skáče, robí ten „namakaný“ zvuk pri čarovaní s červeným svetielkom vpredu, hovorí po česky „Majkle“, Michael odpovedá do hodiniek, auto schádza z cesty v teatrálnych hodinách a na krajnici rozvíri prach, ktorý ho celý zahalí. Keď prach spadne, špinavý Pontiac sám otvára dvere a nakladá obeť alebo „Majkla“. Na konci sa všetci smejú. Aj K.I.T.T. s tým svojim červeným svetielkom.

Máte chuť na trocha rebélie? Takej bez príčiny si užijete s Jamesom Deanom.

Za tvorbou seriálu stál Glen A. Larson s celým tímom scenáristov, hercov, komparzistov, niekoľkými autami a producentmi. Za štyri roky sa natočili štyri série. Celkovo vzniklo 90 častí. K.I.T.T.a narozprával William Daniels. Po boku Pontiaca a Hasselhoffa si zahral skvelý Edward Mulhare.

Intro

Text: Samuel Vanko

Inzercia