Kvalita zaručená víťazstvami

Hľadať

history yamaha

Pred 60 rokmi, v roku 1955, uzrel svetlo sveta prvý motocykel od spoločnosti Yamaha Motor s označením Ya-1.

V povojnovom období bolo veľmi ťažké presadiť sa na preplnenom konkurenčnom trhu, najmä keď, dovtedy výrobca hudobných nástrojov Nippon Gakki, sa rozhodol predávať svoj prvý motocykel oveľa drahšie ako konkurencia. Yamaha Motor však stavila na kvalitu a výkon. Jej manažéri sa rozhodli, že obe tieto veličiny najlepšie odprezentujú, ak vyhrajú motocyklové preteky Mount Fuji Ascent Race.

Pokračovanie článku pod reklamou

Black Bill by VD_ban_small

Plán to bol samovražedný, pretože na prípravu mali len mesiac a pol. Nešlo však o prestavanie sériového modelu Ya-1 na pretekový špeciál, pretože predpisy pretekov dávali len málo priestoru na úpravy motocykla. V Yamaha Motor sa teda museli sústrediť aj na tie najmenšie detaily, ako čo najefektívnejšie zvýšiť výkon ich stroja.

Vylepšovanie motocykla bol dlhý proces, v ktorom si technici prešli mnohými neúspechmi a pre krátkosť času boli nútení pracovať na ňom vodne v noci. V Yamahe však dobre vedeli, že okrem kvalitného a výkonného motocykla potrebujú aj skúsených jazdcov, a tak vybrali desiatku odvážlivcov, ktorí začali okamžite trénovať na pretekárskej dráhe.

V deň pretekov však bolo všetko pripravené a boj o víťazstvo sa mohol začať. Pre Yamahu to celé dopadlo viac ako dobre. Vyhrala preteky a jej ďalších päť motocyklov sa umiestnilo v prvej desiatke. Tento obrovský úspech odštartoval pretekársku kariéru Yamahy, ktorá zároveň, ako výrobca motocyklov, mohla začať pomýšľať na úspešné etablovanie sa na svetovom trhu.

Text: Alojz Rank
Foto: archív

Inzercia