Le Mans a Steve McQueen

Hľadať

Porsche 917

Film týždňa patrí vytrvalostným pretekom 24 hodín Le Mans. Každý rok si na celý jeden deň netrpezlivo sadáme do kresla alebo s nechtami v zuboch na tvrdej lavičke sa hompáľame hore dole, aby sme sledovali vzrušujúce preteky. Kto nemá dosť, nech sa páči. Film z roku 1971 – nezabudnuteľný Le Mans, v hlavnej úlohe s McQueenom.

Text: Samuel Vanko podľa oficiálneho časopisu Porsche Christophorus
Foto: presse.porsche.de, Tag Heuer

The King of Cool, Steve McQueen, celým menom Terence Stephen McQueen je tým najlepším predstaviteľom hlavnej úlohy v takom filme ako Le Mans. Neviem si predstaviť nikoho lepšieho. Bol automobilovým milovníkom telom a dušou a za volant si sadal sám, nenechal sa nahradiť kaskadérom. Steve rýchlosť miloval a rýchlo žil. Jazdil na motocykloch, mal doma zbierku športiakov a sám pretekal. Okruh Le Mans preto nebol pre neho neznámym miestom. A k tomu tá jeho dokonalá odmeranosť.

Réžia: Lee H. Katzin
Hrajú: Steve McQueen, Siegfried Rauch, Elga Andersen a ďalší.

Keď si odmyslím, že filmu trocha chýba dej, tak Le Mans je jeden z najlepších filmov z prostredia pretekov, aký som kedy videl. Je však výsostne pre milovníkov automobilových pretekov. Toto nie je veľkofilm, ani rozprávka, nie je o kráľoch, krásnych princeznách a udatných šermiaroch, toto je príbeh o pretekoch a o vášni k autám. Očarí vás fascinujúca kamera, ktorá sníma autá v plnej rýchlosti z vonka, tesne pri zvodidlách, zhora, aj tesne nad asfaltom a to všetko počas skutočných pretekov. Užijete si zábery navodzujúce dojem, že sedíte v kabíne a núdza nie je ani o dramatické predbiehacie manévre. Zábery z pretekov sú pretkané spomienkami na tragickú haváriu z predchádzajúceho ročníka, pri ktorej zahynul jeden z pretekárov a pohľadom do zákulisia, ktorý odhalí záujem hlavného hrdinu o vdovu po obeti spomínanej havárie.

Inzercia

Steve McQueen celý film bral veľmi vážne. Bodaj by nie, veď pretekanie bolo jeho život. Koncom 70. rokov sa preto išiel pozrieť priamo na Le Mans, aby vstrebal atmosféru. Dokonca si kúpil Porsche 908, ktoré vyhralo Le Mans, aby s ním mohol pretekať. Urobil si pretekársku licenciu, najal si manažéra Andrewa Fergusona (presne toho, ktorý neskôr pracoval pre Lotus). Naplno prenikol do sveta automobilových pretekov a tie ho celkom očarili.

Aby mal všetko pod kontrolou, založil produkčnú spoločnosť, ktorá sa mala postarať o čo najdôveryhodnejšie spracovanie veľkej témy Le Mans. Ešte v roku 1969 sa celý produkčný tím vybral na preteky dvadsaťštyrihodinovky, aby všetkým zúčastneným bolo jasné, čo ich čaká. Na základe skúsenosti nechali v roku 1970 prebudovať a vylepšiť depo, presvetliť tie najtmavšie časti trate, na ktorých sa počas noci zle nakrúca. Preteky Le Mans 1970 sa blížili a medzi prihlásenými sa objavil tím s neobyčajnou posádkou: Steve McQueen a Jackie Stewart, no Steva nakoniec nepustila na preteky poisťovňa. Všetko však už bolo natoľko rozpracované, že cesta späť nebola, preto produkčná spoločnosť natočila celý film počas ostrých pretekov a Steve natočil svoje jazdy o niečo neskôr, mimo podujatia. McQueenov pretekársky tím súťažil s legendou medzi vozidlami Le Mans, Porsche 917 a namiesto Stewarta a McQueena sa v aute striedali Linge a Williams.

Samotné natáčanie vôbec nebolo jednoduché. McQueena, uchváteného naháňaním sa v pretekárskej 917 alebo bláznením sa na niektorom zo svojich motocyklov, vôbec netrápila absencia scenára. Ten vznikol až v čase, keď už bolo natočené ohromné množstvo materiálu. Pri točení sa často šlo na na hranu a niektoré kúsky si vyžiadali nepríjemné obete. Jeden z hercov dostal šmyk, vyletel z trate a prišiel o nohu. Stalo sa to presne na mieste, kde sa rok predtým zabil John Wolf. Filmárom sa vďaka náročnosti celej produkcie a predstavám Steva McQueena, podarilo natočiť fascinujúci film, ktorý je plný tých najskutočnejších zážitkov z trate Le Mans.

Minimum dialógov a iba krátke vybočenie kamery mimo trať, slabé pohľady do zákulisia a samé pretekanie, jazdenie, dokonalé a verné zobrazenie dramatických momentov, ktoré zažívajú pretekári vo svojich kokpitoch – taký je film Le Mans, ktorý by sme mohli nazvať dokudrámou o legendárnych vytrvalostných pretekoch – veď podľa oficiálnej správy vlastne ani o nič iné nešlo. Odporúčame pozrieť.

Oficialny plagat k pretekom

Inzercia