Lex Davison, austrálsky rekordér

Hľadať

K jeho štyrom víťazstvám na Veľkej cene Austrálie sa dokázal vyšplhať len Michael Schumacher.

Lex sa narodil v roku 1923 v Melborne a za rýchly volant ho to lákalo od počiatku uvedomovania si svojej lásky k motorizmu. V rokoch 1954, 1957, 1958 a 1961 vyhral Grand Prix Austrálie. Medzi jeho významné úspechy patrí aj titul v austrálskom Drivers´ Championship z roku 1957 a nepochybne tiež tri tituly z majstrovstiev sveta v pretekoch do vrchu Australian Hillclimb Championship v rokoch 1955 – 1957. V roku 1961 sa zúčastnil dvadsaťštyrihodinovky Le Mans na vozidle Aston Martin DB4GT Zagato. Osedlal viacero výnimočných mašín. Od Coopera MKIV, Coopera T53 a T62, cez Ferrari 625 F1, Ferrari 500, Aston Martin DBR4, legendárnu červenú „Little Alfa“, až po Brabham BT4, v ktorom si po Lexa prišla smrť.
Zomrel v roku 1965 pri tréningu na medzinárodných pretekoch na okruhu Sandown International Raceway. Počas akcelerácie dostal infarkt a v rýchlosti 160 km/h nabúral. Keď k nemu pribehli záchranári, bol mŕtvy.
Dostupná literatúra spomína Lexa ako človeka s otvoreným srdcom a priateľským duchom. Na preteky sa vždy vyobliekal, akoby išiel na bál. Nechýbala kravata a biela košeľa. Žil pre rýchlosť a preteky, mal charizmu, kúzlo a vnútornú silu, vďaka čomu je neoddeliteľnou súčasťou austrálskej motoršportovej histórie dodnes. Ten, kto sa v súčasnosti postaví na trón austrálskej veľkej ceny dostane tradičnú trofej Lex Davidson Trophy, na ktorej je strieborný Austin 7, víťaz prvej GP Austrálie z roku 1928.

Text: Emanuel Thurzo
Foto: internet

lex davison Lex Davison_01

Inzercia