Lietajúce sny Metoda Vlacha

Hľadať

Muzeum Metodeje Vlacha

Na začiatku Českého raja je múzeum, ktorého návštevu by ste mali mať vo svojich dovolenkových plánoch. Vo veľkom hangári v Mladej Boleslavi vás očarí fascinujúca letecká technika.

Letecké múzeum Metoděje Vlacha je partnerský projekt múzea Škody (pri návšteve Škodováckeho múzea v Mladej Boleslavi dostanete 20 percentnú zľavu na vstupenku k Metodovi Vlachovi.) Presne tak sme tam zavítali aj my. Najskôr sme sa nechali opantať príbehom Laurina a Klementa a potom sa vzniesli do oblakov pri prehliadke leteckého múzea.

V hangároch na vás čaká 25 lietadiel, lietajúce exponáty, letecké simulátory. Múzeum usporadúva kultúrne akcie, výstavy, vyhliadkové lety a ponúka kávu v Air café s vyhliadkou na letisko.

Medzi lietadlami sa dajú vidieť originálne kúsky, repliky, modely či zmenšené, letu schopné lietadielka. Fascinujúci je pohľad na stroje z pionierskych čias lietania, ktoré sú dokonca letu schopné a z času na čas, pri vhodných príležitostiach, si ich návštevníci môžu pozrieť priamo v akcii.

Pokračovanie článku pod reklamou

Black Bill by VD_ban_small

Medzi hlavné lákadla múzea patrí lietajúca replika lietadla Metoda Vlacha, konštruktéra a aviatika, ktorý postavil v Mladej Boleslavi v roku 1912 prvé české lietadlo poháňané automobilovým agregátom. Keď si pozriete lietadlo v múzeu pekne zblízka, zakrúti sa vám hlava. A potom zistíte, že Vlach na ňom dokonca vzlietol.

No ďalším, skutočne fascinujúcim zážitkom pri návšteve múzea boli rozobraté lietadla, ktoré priamo na mieste zamestnanci opravovali alebo reštaurovali. Počas plnej prevádzky múzea, za účasti návštevníkov, konštruktéri, mechanici, leteckí inžinieri opravovali fascinujúce stroje. Návštevu úprimne múzea odporúčame.

Prečítajte si tiež
Vzrušujúce dejiny letectva

Text a foto: Samuel Vanko

Inzercia