Májové motoršportové drobničky

Hľadať

V mesiacoch máj a jún sme si pripomenuli viacero tragických udalostí, pri ktorých svet Formuly 1 prišiel o svoje veľké hviezdy. Mnoho fanúšikov, aj tých neskôr narodených, vie o tom, čo sa udialo v prvý májový deň roku 1994 v Imole pri Veľkej cene San Marína. Predzvesťou tragických udalostí bola už ťažká nehoda Rubensa Barrichella dva dni predtým. Nasledovala smrteľná nehoda Rolanda Ratzenbergera o deň neskôr. Všetko vyvrcholilo počas pretekov, keď trojnásobný majster sveta Ayrton Senna havaroval v siedmom kole v zákrute Tamburello.

Aj v roku 1982 bol máj v kolotoči Formuly 1 tragický. Kanaďan v kokpite Ferrari Gilles Villeneuve, ktorý sa už počas svojej krátkej kariéry stal medzi fanúšikmi ikonou rýchlosti a nebojácnosti, kolidoval v kvalifikácii na Veľkú cenu Belgicka s pomalším vozom na trati. Výsledkom nehody boli ťažké zranenia, ktorým v ten večer dňa 8. mája podľahol v nemocnici.

Pod slovom McLaren pozná väčšina fanúšikov jeden z tímov súčasnej Formuly 1. Avšak máloktorí z nich vedia, že tento tím založil v roku 1966 úspešný novozélandský pretekár, vicemajster sveta z roku 1960, Bruce McLaren. V roku 1968 získal pre tím aj prvé víťazstvo. Vo veku 32 rokov zahynul pri testovaní svojho nového pretekárskeho vozidla. Bolo to 2. júna 1970 a tento rok spomíname na 50. výročie tejto smutnej udalosti.

Dvojnásobný majster sveta F1 Jim Clark patrí bezpochyby k najväčším osobnostiam v histórii motorizmu. Jeho výnimočnosť vyzdvihuje aj víťazstvo v pretekoch 500 míľ Indianapolisu. Patrí tak spolu s Grahamom Hillom, Emersonom Fitipaldim, Mariom Andrettim a Jacquesom Villeneuveom iba k pätici pretekárov, ktorí majú na konte titul majstra sveta a víťazstvo v týchto legendárnych pretekoch. 31.5. uplynulo presne 55 rokov od jeho triumfu v roku 1965.

Pripravil Oto Papp

Inzercia