McLaren, ktorý šoféroval aj Elvis

Hľadať

McLaren M1_A 07

Pochádza z polovice 60. rokov, vystriedal dva motory a šoférovali ho Graham Hill, aj rock&rollový kráľ Elvis Presley – McLaren M1-A.

Text a foto: Samuel Vanko

 
Inzercia

 

Na začiatku príbehu stál Novozélanďan Bruce McLaren, ktorý pretekal vo farbách Jacka Brabhama. V roku 1959 vyhral svoju prvú Veľkú cenu v americkom Sebringu a krátko potom začal pracovať na svojom prvom vlastnom pretekárskom aute. V roku 1964 predstavil svoj prvý McLaren M1-A pripravený na preteky športových vozidiel v Amerike. V tom čase mala jeho spoločnosť deväť zamestnancov a netrvalo dlho, objavili sa aj prvé objednávky na M1-A. Šasi vystavané z rúrkového rámu skrývalo 5-stupňovú prevodovku značky ZF. Pôvodne bol v pretekárskom aute osadený agregát Oldsmobile, no neskôr bol nahradený veľkou V8 značky Chevrolet s maximálnym výkonom 294 kW (400 k). Za volantom M1-A sa objavilo aj pretekárske eso Graham Hill. Pri príležitosti filmovania si pretekára zahral aj sám Elvis Presley.

Vozidlo na fotografiách je práve z roku 1964. Otvorený prototyp McLaren má agregát V8 s objemom 5,6 l a momentálne je v rukách Rakúšana Egona Zweimüllera.

Prečítajte si tiež
Z unikátneho Panther Six boli vyrobené len dva kusy

Inzercia