Glasgowské múzeum dopravy – tip na výlet

Hľadať

Street Scene (1 of 1)

Vraj jedno z najlepších múzeí v Európe sa nachádza v Škótsku. Tak sme sa tam šli pozrieť. Riverside Transport Museum, alebo Múzeum Dopravy v Glasgowe, získalo toto ocenenie v roku 2013. Vo vnútri sa nachádza vyše 3 000 exemplárov, od skateboardov po lokomotívy.

Text: Simona Janků Foto: Mike Edwards

Exteriér budovy sa pýši kreatívnym dizajnom a luxusnou polohou na rieke Clyde. To všetko láka na návštevu. Dopravu majú Škóti v krvi, veď im dávala zamestnanie. Lode a lokomotívy majú v Škótsku dlhú históriu a v minulosti ich stavba zamestnávala nezanedbateľný počet ľudí, čo pozdvihovalo škótsku ekonomiku. Modely lodí, od jácht po vojenské bojové lode sú vystavené na prízemí múzea a vždy ochotní zamestnanci vás môžu informovať dopodrobna o každej jednej, ak máte záujem.

Už po vstúpení do priestorov múzea vás očarí 3,5 litrový Bentley Sedanca Coupé z roku 1934.
Zaujímavosťou tohto vozidla je, že má strechu. Čo sa čudujete? Zatvorené autá začali nahrádzať kabriolety od roku 1920. Dovtedy pasažieri mokli. Mnohí ľudia verili, že kabriolety sú lepšie, lebo v nich predchádzate únave z cestovania, no nakoniec sa aj oni nechali presvedčiť, že strechy sú výhodné, najmä preto, lebo sa pasažieri už nemuseli obliekať do extrémneho počasia, keď si chceli zajazdiť.

Samozrejme stále museli nosiť teplejšie oblečenie, lebo kúrenie v autách nebolo štandardom až do päťdesiatych rokoch 20. storočia. Dolné poschodie múzea je zaplnené lokomotívami, oblečením pre šoférov áut, ale aj hippie karavanom, dokonca aj s pôvodným zariadením interiéru, špinou a psími chlpmi.

Zaujímavými exemplármi múzea sú skateboardy. Sú to väčšinou iba pomaľované dosky od rôznych škótskych umelcov, športovcov, alebo zamestnancov múzea.

Ku každému exempláru v múzeu je priradená interaktívna dotyková obrazovka, na ktorej máte na výber z niekoľkých svetových jazykov: anglický, francúzsky, nemecký, či britskú angličtinu pre hluchonemých. Týmto spôsobom si nielen môžete prečítať celú históriu daného exempláru, ale aj pozrieť fotky či videá z čias ich najväčšej slávy.

Historické exempláre áut, ktoré sa rozprestierajú po celom obvode múzea, patria firme Arnold Clark, ktorá už 60 rokov prenajíma autá širokej verejnosti. Výber je vskutku rôzny. Hneď prvý vystavený exemplár je Ford Popular 103E. Bolo by zložité vypísať všetky modely ktoré sa v múzeu nachádzajú, je ich nespočetne.

Na porovnanie nájdeme aj autá vyrobené v Škótsku. Jedným z nich je napríklad Argyll 10/12 tourer, z roku 1907. Auto sa nikdy neuchytilo, ale po jeho zakladateľovi zostala pomenovaná jedna z častí Glasgowa. Alex Govan chcel, aby sa jeho zamestnanci mali dobre. Vybudoval fabriku vedľa najväčšieho jazera Loch Lomond, ktorá vyzerala viac ako palác, než výrobná hala. No nanešťastie ani to nepomohla značke Argyll, ktorej autá boli tak drahé, že si ich ľudia nemohli dovoliť.

Ďalší exemplár ktorý stojí za zmienku, je čierny Rolls-Royce three-cylinder 15hp. Druhý najstarší Royce bol vyrobený v roku 1905. Je to jediný zachovaný exemplár, zo šiestich vyrobených v tom roku. Auto dosahovalo maximálnu rýchlosť 63 km/h a v tom čase stál neuveriteľných 900 libier.

Keďže Riverside Múzeum je múzeum dopravy, nájdete tu naozaj zo všetkého niečo. Elektrický vozík pre hendikepovaných, rozbitý testovací Mini Cooper, alebo aj celú stenu plnú motocyklov od výmyslu sveta. Od malých skútrov, cez mopedy až po Ducati, vystavené motorky začínajú už rokom 1903, a končia rokom 1994. Dokopy tieto motocykle boli na ceste 630 rokov. Nájdete tu napríklad zaujímavý Raleigh s Cymota Power Unit z rokov 1950-1952, či Ducati Model 916 L91 NSA z roku 1994.

Bicykle sú jedným z najpočetnejších exemplárov v múzeu. Okrem toho, že visia z celého stropu, majú aj špeciálne oddelenú miestnosť venovanú ich histórii. Najdlhší bicykel je z roku 1930 a zmestia sa naň až štyria ľudia. Bol postavený aby zlomil svetový rekord, veď osem nôh musí šliapať rýchlejšie, ako dve.

 
Inzercia

 

Jeden z exemplárov, je aj najstarší bicykel na svete, aj keď sú o tom pochybnosti. V roku 1888 ho vyhlásili na exhibícii v Glasgowe ako najstarší, no po tomto tvrdení sa ozval James Johnston, že jeho príbuzný Kirkpatrick MacMillan vymyslel pedálový bicykel celých šesť rokov pred Gavinom Dallzelom. Po troch rokoch debát, po smrti ManMillana mu bol pripísaný podiel na vynájdení bicykla. Aj keď dodes sú vedené debaty, lebo Johnston sa pri tvrdeniach spoliehal len na vlastnú 50 ročnú pamäť.

Ďalšia oddelená miestnosť na prvom poschodí je urobená ako garáž pre autá. Nájdete tu auto s otvorenou kapotou, kde môžete obdivovať motor, originálne plagáty na stenách zo starých opravovní áut a aj cenník s cenami koľko aká oprava bude stáť. Vo vitrínach sú vystavené náhradné diely, pneumatiky, ale aj náradie potrebné pri opravných prácach.

O Riverside múzeu sa toho dá napísať veľmi veľa. Každý exemplár je jedinečný a viaže sa k nemu dlhá história. Nie je náhoda, že bolo vyhlásené ako najlepšie múzeum. Ako všetky múzeá, či galérie v Škótsku, ani tu neplatíte vstupné, takže sa môžete vrátiť aj niekoľko dní po sebe, lebo vám garantujem, že v jeden deň sa všetko vidieť nedá. Za múzeom na rieke je loď- pamiatka na to, koľko ich tam kedysi na rieke Clyde vyrábali. Môžete ísť poprechádzať do jej útrob, osviežiť, najesť sa a napiť.

Inzercia