Americká športová ikona je na predaj

Hľadať

Ford GT40 MKI 1966 Road Version_cut

Toto sa nedeje každý deň, toto je ťahákom aj na výnimočných aukciách. Na predaj je americká športová ikona, jeden z 31 kusov originálnych Ford GT40 MKI.

Text: Iľja Savoj

V katalógu prichádzajúcej aukcie Amelia Island sa objavilo viacero exkluzívnych automobilov. Medzi nimi nenápadne čaká na svojho nového majiteľa originálny Ford GT40 MKI. Je to jeden z 31 vyrobených exemplárov so špecifikáciou „použiteľné v bežnej cestnej premávke“. Je stále v originálnej azúrovej modrej farbe, bez „rýchlych“ pruhov a na tachometri má natočených len 3 200 míľ.

Inzercia

Nájdite správnu čiapku k vášmu historickému vozidlu

Ford GT40 je kus americkej histórie pretekárskych vozidiel. Nádherné kupé uchvátilo motoristický svet a patrí k najobletovanejších autám – aj keď často nie je poznať, či ide o repliku alebo originál. GT40 sa dočkala aj reinkarnácie, ktorá je svojmu originálnemu modelu dizajnovo veľmi blízka.

Exemplár z roku 1966 bol predaný koncom roka 1967 za 10 000 dolárov, dovtedy slúžil na propagačné účely Fordu. O tri roky neskôr putoval automobil cez Atlantik do Veľkej Británie, kde si ho nový majiteľ dal nastriekať na fialovo a pomaľovať bielymi pásmi cez celé auto. O 10 rokov si ho ďalší majiteľ nechať nastriekať na čierno. Nikto však na ňom nenajazdil veľa kilometrov a tak ešte v roku 1998 mala GT40 najazdených len 2 540 míľ.

Haváriu v starej Škode by neprežila ani figurína

V roku 2009 sa Ford dostal pod nože mechanikov, tí mu spravili poriadny repas, ktorý stál slušných 100 000 dolárov. V novej kondícii Ford GT40 MKI zavítal do zbierky športových automobilov, kde sa oň pekne starali a to až doteraz, keď sa auto s bohatou a zaujímavou históriou objavilo na stránkach katalógu a licitátor ho bude počas aukcie ospevovať až kým si ho niekto nekúpi. Odhadovaná cena je 3,2 – 3,6 milióna dolárov. Predávaný Ford GT40 MKI má 5,4 litrový agregát V8 s výkonom 287 kW (390 k).

Zdroj: Gooding&Company

Inzercia