Na Slovensko sa vráti Slovenská strela

Hľadať

Slávny vlak Slovenská strela sa vráti na Slovensko. Príde sem ako súčasť podujatia 500 km slovenských, ktoré sa bude konať 29. júna až 2. júla.

Text: Stanislav Skurák a Samuel Vanko Foto: Stanislav Skurák a archív

Preteky 500 km slovenských sa pôvodne jazdili v 30. rokoch a vybudovali si skvelé renomé. Jazdili sa na trase Bratislava – Malacky – Baba – Pezinok – Bratislava, no tento rok účastníkov zavedie až do Tatier. Pre Slovenskú strelu je pripravený bohatý program a budú si ju môcť pozrieť aj milovníci historickej dopravy v Bratislave.

Predplatné printového vydania magazínu VETERÁN SK

Motorový vozeň radu M 290.0 – Tatra 68, (1936) sa stal legendou železničnej dopravy prvej Československej republiky nielen kvôli svojmu vzhľadu, ale aj jazdným výkonom a originálnemu technickému riešeniu. Cestu z Prahy do Bratislavy s jedinou zastávkou v Brne dokázala zdolať za 4 hodiny a 18 minút. Maximálna rýchlosť vozidiel bola stanovená na 130 km/h, na dobrej trati však vozne boli schopné dosiahnuť aj vyššiu rýchlosť. Pri skúšobnej jazde v roku 1936 dosiahol vozeň M 290.002 na tú dobu mimoriadnu rýchlosť až 148 km/h. Súpravy jazdili priemernou cestovnou rýchlosťou až 92 km/h, (parné vlaky v tom čase dosahovali priemer 68 km/h). V súčasnosti sa zachoval iba jeden z týchto unikátnych vozňov a po kompletnej rekonštrukcii je pýchou zbierok Technického múzea Tatra v Kopřivnici, kde je aj vystavený.

Inzercia