Najslávnejšie modely Citroënu

Hľadať

Citroën na parížskej výstave Rétromobile pripravil tematickú expozíciu s najslávnejšími modelmi svojej histórie.

Text a foto: Samuel Vanko

Aj keď existujú aj staršie automobilky, ako je Citroën, francúzska značka bez pochýb patrí medzi tie, ktoré najviac ovplyvnili vývoj automobilizmu. Nevyrábala iba presúvadlá pre široké masy a jej jediným cieľom nebola len kvantita. Citroën predstavil viacero pokrokových riešení a používal technológiu, aká vo svete motorizmu nemala obdobu.

3 x 10
Na výstave Rétromobile zhrnul Citroën svoju históriu veľmi jednoducho a pritom dokázal, že bol vždy aktívny na viacerých frontoch – často úspešnejšie ako mnohí iní. V prvom rade stáli dizajnové koncepty. Tie viackrát inšpirovali sériové modely, ich časti boli použité ako dizajnové a aerodynamické riešenia. Obdivované na autosalónoch, pútali pozornosť celého sveta pre svoju nekonvenčnosť. Citroën vybral zo svojej histórie desať najzaujímavejších.

Vedľa konceptov bolo poukladaných desať najdôležitejších sériových modelov. Niektoré sa nachádzali skôr na okraji záujmu más, no ponúkali komfort, pokrokové technológie a neopozeranú exkluzivitu. Iné patrili k priekopníkom alebo boli dôležitým míľnikom nielen pre Francúzov.

Tretiu partiu desiatich automobilov tvorili pretekárske špeciály. Také, o ktorých ste možno nepočuli, ale aj také, ktoré vďaka svojim pilotom dosiahli nehynúcu slávu a fanúšikovia motoršportu o nich budú básniť ešte desiatky rokov.

POKRAČOVANIE ČLÁNKU
1/2/3

 

Inzercia