Našli jednu z prvých súťažných Tatroviek

Hľadať

tatra-815-dakar-1986

Na legendárnych pretekoch Rallye Dakar sa zúčastnila v roku 1986 – Tatra T 815 6×6 VE „Ostrý-II“ viezla posádku Kahánek/Gumulec/Kalina. Potom však tento súťažný špeciál zmizol.

Text: Samuel Vanko Foto: Tatra Kopřivnice

Na pretekoch malo vozidlo nalepené štartovné číslo 635 a donedávna mal Tatru vo svojej garáži francúzsky podnikateľ Jean Philipp. Využíval ho napríklad ako servisné vozidlo, vozil ho po bahnách, pieskoch i po necestách v Afrike. Pretekárske vozidlo vypátrala spoločnosť Tatra Trucks a vyslala za Francúzom niekoľkých odborníkov, aby si overili, že je to skutočne to auto z roku 1986 s číslom 635. Do krajiny galského kohúta prišla celá delegácia, skúsení špecialisti na vývoj a stavbu pretekárskych vozidiel a pozorne si prezerali celé vozidlo, skrutku po skrutke, plech po plechu, aby nakoniec potvrdili pravosť súťažnej Tatry.

Inzercia
REKLAMA NA VOMACKU TRICKA

Tento ostrý špeciál má originálny podvozok i motor, chýba mu však pôvodná nadstavba, ktorá bola odmontovaná hneď po náročných pretekoch. Nahradila ju iná, na mieru vyrobená nadstavba, ktorá mala plniť nové, cestovateľské účely. Podľa odborníkov z Tatry sa agregát a i ostatné súčasti vozidla nachádzajú v perfektnom stave a automobil si vyžiadal len malé opravy. Phillipe sa rozhodol, že Tatru po vlastnej osi odvezie do Kopřivnice, za čo dostal na výmenu celkom nový model Phoenix

Inzercia