Bude novodobé Méhari úspešné?

Hľadať

Citroen Mehari 05

V minulom storočí bol Citroën Méhari obľúbeným pracovným nástrojom a slúžil kde sa dalo. U policajtov, taxikárov, vojakov i na družstvách a stal sa aj filmovou hviezdou. Na Rétromobile Paris Citroën naživo ukázal elektrický model E-MEHARI. Bude dobrou náhradou legendy?

Text: Iľja Savoj Foto: Samuel Vanko, Citroën

Pôvodný Citroën Méhari sa vyrábal 19 rokov a do sveta sa dostalo takmer 150 000 exemplárov. Posledné štyri roky produkcie sa vyrábala aj verzia s pohonom všetkých kolies. Na pohon slúžili 0,6 litrové agregáty a vozidlo sa predávalo na rôznych svetových trhoch. Bol taký úspešný, že sa ho rozhodli produkovať aj vo viacerých licenčných povoleniach. Originálne Méhari sa vyrábalo v rokoch 1968 – 1987.
 
Inzercia

 
Na výstave v Paríži sme videli oba modely vedľa seba a vlastne sa ani nedajú porovnať. Staré Méhari je útle, skromné a odskúšané časom. Nové je ekologickejšie, no veľké a pri starom vyzerá prerastene, akoby ho vo fabrike napchávali hamburgermi. Dizajn je zladený so súčasnou produkciou a dovnútra sa nasťahovala pretechnizovaná aktuálnosť. To však nebráni E-MEHARI v úspechu. Ak bude Citroën odvážny, možno ho vyrobí a pošle do krajín, kde majú pláže a zmysel pre inakosť. Ak to neurobí, čo je z ekonomického hľadiska pravdepodobné, skončí v depozite ako jeden z množstva konceptov, ktoré niekedy odhalili dizajnový smer automobilky, využili novú technológiu, alebo len vznikli ako tréning v niektorom z vývojových centier.

Prasa sa vrátilo

Predpokladaný dojazd modelu E-MEHARI by mohol byť až 200 kilometrov a maximálnu rýchlosť má len tesne nad 100 km/h. Čo vôbec nie sú zlé údaje a možno celý koncept bude použitý inde, ako si myslíme. Každopádne E-MEHARI držíme palce.


Citroen EMEHARI 04

Inzercia