Nechajte sa opantať históriou bicyklov

Hľadať

Nadšenci a zberatelia historických bicyklov z Tyrnaviavelo pripravili výstavu, ktorá obohatí každého milovníka jednej stopy. Boli sme sa pozrieť na vernisáži a návštevu vrelo odporúčame.

Text a foto: Samuel Vanko

Inzercia

Cestu do Trnavy neoľutujete. Komorná výstava 200 rokov bicykla, od Baróna Karla Von Drais až po súčasnosť sa nachádza v severnom krídle radnice. Skrytá za hrubými kamennými múrmi vás zoberie na fascinujúci výlet do minulosti. V replike dreziny uvidíte na samý začiatok. Drevený rám, žiadne pedále, ale smelý počiatok ohromného cyklistického sveta. V desiatkach ďalších modelov precestujete celé 20. storočie, cez vzácne predvojnové bicykle až po tie, ktoré nám slúžili ako dopravný prostriedok v 80. rokoch.

Na niektoré bicykle z expozície si spomeniete, no medzi nimi sú skutočne nevídané kúsky. Hasičov bicykel či dopravný prostriedok dobového podnikateľa, ale aj bežné „bajky“ strednej triedy 30. rokov minulého storočia.
Ťažké vráta výstavy sa pre verejnosť otvárajú každú stredu a nedeľu od 15:00 do 18:00. V nedeľu budú medzi bicyklami aj členovia združenia Tyrnaviavelo, natiahnutí v dobovom oblečení a pripravení porozprávať vám o bicykloch zaujímavé príbehy. Výstava sa končí 31. marca 2017.

Pozrite si, ako sa vyrábala Jawa-ČZ 175

Inzercia