Nechcený remake

Hľadať

Lambo Miura 0000

V roku 1963 Ferruccio Lamborghini založil firmu, ktorá tento rok oslavuje 60 rokov. V roku 2006 si Lamborghini pripomenulo svoj slávny model Miura retro konceptom, ktorý sa sériovej podoby nedočkal.

Text: Emanuel Thurzo Foto: Lamborghini

 
Inzercia

 

Lamborghini Miura je jedno z najkrajších Lamborghini všetkých čias. Priamy predchodca hranatého modelu Countach mal štvorlitrový dvanásťvalec uložený v strede. Je to jeden z najslávnejších modelov talianskej značky a našiel si cestu aj do filmu. Bol využitý v pôvodnej snímke Italian job z roku 1969. Miura je označenie bojujúceho býka a pre Lamborghini to znamenalo nový smer, nové myšlienky, nové a ešte brutálnejšie vozidlá. Vyrábali sa viaceré verzie: P400S, P400SV, Jota, dokonca aj krásny roadster. Výkon sa podľa roka výroby a verzie pohyboval medzi 260 – 283 kW. Dokopy bolo vyrobených necelých 800 exemplárov a ich ceny na trhu s klasickými vozidlami už dávno preskočili milión eur a pomaly sa blížia k dvom.

Auto to bolo naozaj obľúbené a to aj vo fabrike. Nečudo, že sa pokúsili o jeho návrat. Keď prišiel do spoločnosti nový šéfdizajnér Walter de´ Silva, jeho prvá misia bol remake modelu Miura. Keď nové Lambo v roku 2006 predstavili svetu, takmer sme spadli do kolien. Koncept to bol sľubný. A to veľmi sľubný. Jemu to však nepomohlo. Najvyšší Lamborghini Stefan Winkelman skice pokrčil a hodil do koša. Povedal, že Lamborgini sa pozerá dopredu a nie dozadu, retro nie je Lambo štýl. A tak sa projekt „nová Miura nekonal“. Aspoň tej starej neukradol dušu, ale pekných áut nikdy nie je dosť.

Inzercia