Nechcený remake

Hľadať

Lambo Miura 0000

V roku 2006 oslavovalo Lamborghini Miura 40 rokov od prvého oficiálneho predstavenia. Pri tejto príležitosti vznikol celkom podarený retro koncept. Svojej sériovej podoby sa však nedočkal.

 
Inzercia

 

Dnes je to 50 rokov, kedy bolo svetu predstavené Lamborghini Miura, podľa nás najkrajšie Lamborghini všetkých čias. Priamy predchodca hranatého modelu Countach mal štvorlitrový dvanásťvalec uložený v strede. Je to jeden z najslávnejších modelov talianskej značky a našiel si cestu aj do filmu. Bol využitý v pôvodnej snímke Italian job z roku 1969. Miura je označenie bojujúceho býka a pre Lamborghini to znamenalo nový smer, nové myšlienky, nové a ešte brutálnejšie vozidlá. Vyrábali sa viaceré verzie: P400S, P400SV, Jota, dokonca aj krásny roadster. Výkon sa podľa roka výroby a verzie pohyboval medzi 260 – 283 kW. Dokopy bolo vyrobených necelých 800 exemplárov a ich ceny na trhu s klasickými vozidlami už dávno preskočili milión eur a pomaly sa blížia k dvom.

Auto to bolo naozaj obľúbené a to aj vo fabrike. Nečudo, že sa pokúsili o jeho návrat. Keď prišiel do spoločnosti nový šéfdizajnér Walter de´ Silva, jeho prvá misia bol remake modelu Miura. Keď nové Lambo v roku 2006 predstavili svetu, takmer sme spadli do kolien. Koncept to bol sľubný. A to veľmi sľubný. Jemu to však nepomohlo. Najvyšší Lamborghini Stefan Winkelman skice pokrčil a hodil do koša. Povedal, že Lamborgini sa pozerá dopredu a nie dozadu, retro nie je Lambo štýl. A tak sa projekt „nová Miura nekonal“. Aspoň tej starej neukradol dušu, ale pekných áut nikdy nie je dosť.

Prečítajte si tiež

Dvadsaťpäť ročné Diablo


Text: Emanuel Thurzo
Foto: Lamborghini

Inzercia