Neodolateľný Jaguar XK

Hľadať

jag_heritage_xk120_1951_04_29fb

Vynoril sa predo mnou celkom znenazdajky a pripomenul mi, že som sa pre pár rokmi o vlastníctvo tohto krásavca zaujímal.

Text: Samuel Vanko Foto: newsroom.jaguarlandrover

Jaguar model XK z päťdesiatych rokov mi vždy robil zimomriavky. Najskôr som ho len registroval, pred desiatimi rokmi sa mi v ňom podarilo previezť a potom som ho videl v americkej verzii sfilmovanej knihy Nebezpečné známosti. Začal som teda poškuľovať, či sa dá zohnať aj na Slovensku a koľko by to stálo. Nakoniec som sa rozhodol pre trojizbový byt v hlavnom meste, bol totiž za rovnakú cenu.

Jaguar XK

Cez víkend som sa prehrabával vo fotogalérii z 1000 Míľ Československých 2015 a zrazu na mňa žmurkol jeden nádherný čierny exemplár a ja mám na tele tie isté zimomriavky ako kedysi. Tak sa poďme pozrieť, koľko by XK stálo dnes. V československom teritóriu som našiel niekoľko kúskov, ktoré sú buď pred renováciou alebo renovácia práve prebieha. Za predrenovačnú XK 140 z roku 1957 si predajca pýta 53 500 €. Podľa fotografií sa investícia do renovácie dá určiť ťažko, no na prvý pohľad to nebude málo. Auto, ktoré je uprostred renovácie sa podľa inzerátu bude predávať až po ukončení prác (môžete si teda na ňom ešte aj vybrať farbu). Inzerát na XK 120 Roadster z roku 1954 udáva cenu 95 000 €.

Našiel som tu aj roadster po renovácii, no jeho cenu majiteľ, respektíve predajca neuviedol. Preto som zablúdil na svoj obľúbený trh, do Nemecka. Tam sú ceny síce vyššie, ale na výber máte viacero vozidiel. Ako odpoveď som rovno dostal facku v podobe XK Roadster z roku 1950 za ohromných 245 000 €. Jaguar XK 120 má pri sebe taký dlhý popis svojich absolútne originálnych a pôvodných kvalít, až sa mi z neho rozkrútila hlava. Má FIVA identifikátor a patrí do kategórie A. Takže som sa pobral ďalej.

Našiel som ďalšie XK. Červené kupé XK 150 z roku 1957 predáva profesionálny predajca historických vozidiel. Za 66 000 € dostanete Jaguar s automatickou prevodovkou po kompletnej, niekoľkoročnej renovácii. Podľa popisu však nie je jasné, aká je história vozidla a z akého stavu bolo renovované.

Keď si porovnám ceny z pred pár rokov a dnešné, tak obrovský, dych vyrážajúci rast nenastal. Jaguar si je vedomý svojej hodnoty a rastie postupne, chladným a pokojným tempom si pripisuje percentá. No ako vidíte v prípade XK 120 za takmer 250 000 €, stačí málo a ocitnete sa v inej dimenzii.

 

Inzercia