Nezabudnuteľné legendy na jednom mieste

Hľadať

LesGrandesHeuresLinasMontlhery 02

Precestovali sme 1 400 kilometrov, aby sme videli automobilové legendy, o ktorých snívajú azda všetci automobiloví fanúšikovia. Okupovali jeden nenápadný okruh len 30 kilometrov od Paríža.

Francúzsko patrí medzi krajiny, ktoré so starými autami doslova žijú každý deň. Ich majitelia sa neostýchajú chodiť na veteránoch do práce alebo len tak na kávu. Je im jedno aké je počasie. Koncom septembra sme tam merali dlhú cestu, aby sme navštívili prvý ročník Mercedes-Benz Festivalu (prečítajte si o M-B Festivale viac) a zároveň navštívili Les Grandes Heures – veľkolepé stretnutie automobilových a motocyklových legiend na okruhu Linas-Montlhéry.

 
Inzercia

 

Už príchod na okruh a hľadanie parkovacieho miesta nás utvrdilo, že sme nemerali cestu len tak zbytočne. Kedy naposledy ste videli zaparkované Ferrari F40 len tak, na miestach pre návštevníkov? Vlastne, návštevníci si so sebou doviezli aj iné zaujímavé nádhery. Napríklad Porsche 930, 911, 964… a to bol iba začiatok.

Na vyhradených parkovacích plochách sa pomedzi autá mrvili ľudia a fotili, čo im karty a batérie stačili. Videli sme rely autá skupiny B, ktorým kraľovali Lancia a Peugeot. Mali sme česť objektívom zachytiť niekoľko pretekárskych Porsche, úchvatné stroje z Mille Miglia či Panamericana. Svoj samostatný priestor mali vyhradené naleštené vozidlá Peugeot 205 GTi a miestny klub historických vozidiel.

To najlepšie sa však dialo na ovále. Podľa programu sa na pekelne naklonenej trati naháňali predvojnové autá, unikátne prototypy, no najviac zaujali brutálne rely špeciály skupiny B. Syčanie gigantických turbodúchadiel sa vkrádalo do diváckych uší a odvážnejší piloti zvádzali s prekoňovanými strojmi urputné boje a to hlavne pri snahe o jazdu bokom. Bol to neskutočný zážitok. Zrazu sme sa vrátili späť v čase, keď továrenskí piloti bojovali o svoj vlastný život s tým najbrutálnejším čo rely svet vytvoril.

Vyvrcholenie celej akcie bolo naplánované na večer. Nad Linas-Monthléry sa rozsvietili stovky vybuchujúcich striel z ohňostroja, uprostred oválu hrala živá hudba. Po tvárach behali pestrofarebné svetielka z času na čas nám do oči červeným svetlom bŕzd zasvietil niektorý z automobilových skvostov.

Text a Foto: Samuel Vanko
Cestu financovali: MOTEL DUO a internetový obchod WWW.STRAYSAM.COM

OCHUTNÁVKA Z GALÉRIE

CELÁ GALÉRIA

Inzercia