Niekto to rád horúce

Hľadať

some-like-it-hot

Úžasná a dnes určite slávna paródia na gangsterské filmy, okorenená výbornou jazzovou hudbou a komediálnymi prvkami patrí k filmom, na ktoré sa nezabúda. Vo filme hrala aj blondína všetkých blondín Marilyn Monroe.

Text: Iľja Savoj

Film nakrútený v roku 1959 vás zoberie na výlet do roku 1929. Hlavnými hrdinami sú dvaja muzikanti, ktorí v snahe uniknúť gangsterskej zlobe zapletú sa do série veľmi vtipných situácií. Prezlečú sa za ženy a pridajú sa k dievčenskému orchestru, v ktorom spieva aj Pusinka Kovalczyková – Marilyn Monroe. Joe, jeden z hlavných hrdinov, sa do sladkej blondínky zamiluje, no nie je sám, kto podľahne citom. Aj dvaja muži prezlečení za dievčatá sa dostanú do virvaru harašmentu – po jednom z nich ide bohatý a neodbytný starec, po druhom, či druhej, pozerá hotelový posol. Joe zamilovaný do Pusinky, dvaja chlapíci do Joa a Jerryho a gangstri obom hrdinom na stope, to je záruka bláznivej zábavy. Film vás obdarí zaujímavými a vtipnými dialógmi, narážkami a dvojzmyslami. To všetko v sprievode výbornej jazzovej muziky od Mattyho Malnecka.

Réžia: Billy Wilder
Scenár: Billy Wilder, I.A.L. Diamond
Kamera: Charles Lang
Hudba: Adolph Deutsch
Hrajú: Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon, George Raft, Pat O’Brien, Joe E. Brown, Nehemiah Persoff, Joan Shawlee, Billy Gray, George E. Stone, Dave Barry, Mike Mazurki, Grace Lee Whitney, Tom Kennedy, Bert Stevens, Paul Frees,
Film je z roku 1959

Marilyn Monroe
Narodila sa pred 90 rokmi v Los Angeles, 1. júna 1926. V rodnom liste by ste jej meno Marilyn sotva našli. Volala sa totiž Norma Mortensonová a k slávnemu osloveniu Marilyn Monroe prišla po podpise zmluvy s filmovými štúdiami 20th Century Fox. Nemala ľahké detstvo. Jej matka, strihačka v štúdiách Columbia, sa často ocitala za mrežami psychiatrických liečební a keď mladá Norma dorástla sotva na osemročné dievčatko, nechali si ju tam na stálo. Striedavo potom bývala Norma v sirotincoch a u pestúnok.

Pozrite si tiež: Elizabeth Taylorovú a Jamesa Deana vo filme Gigant.

Počas vojny našla blondína uplatnenie v továrni, kde skladala padáky a maľovala trupy lietadiel. A práve tam si ju všimlo oko objektívu prvý raz. Norme sa vtedy otvorili dvere do celkom iného sveta. Krásna a nevinná tvárička oslovila filmárov a popri modelingu sa venovala aj hereckému kumštu.

Vrchol slávy zažila v 50. rokoch, na konte má množstvo známych snímok a získala viacero cien – od nováčikovských, modelingových, až po tie veľké herecké (Zlatý glóbus). Bola trikrát vydatá a po poslednom rozvode si spomedzi všetkých nápadníkov vytiahla z davu prezidenta Johna F. Kennedyho a neskôr vymenila jeho posteľ za inú Kennedyovskú (Robert – prokurátor).

Sláva, tlak verejnosti a filmových štúdií ju privádzal na kraj psychických síl, stala sa závislá na tabletkách a mučili ju depresie. Nebola jednoduchý živel, robila problémy štúdiám, kde pracovala a tie ju viackrát vyhodili, no vždy ju prijali späť a ponúkli jej o niečo väčší honorár. Posledný „vyhadzov“ a následné zvýšenie honorárov si už však nestihla užiť. Podľa oficiálnych informácií z jej životopisu spáchala Marilyn Monroe 4. augusta 1962 samovraždu. Aby bolo jasné, že nie je všetko také jednoduché a konšpirátori nikdy nespia, vraj za jej odchodom je vražda zosnovaná jedným z milencov, z radov amerických politikov.

Ukážka z filmu

Slávna pesnička I wanna be loved by you z filmu Niekto to rád horúce

Inzercia