1000 míľ československých prešlo cez Bratislavu

Hľadať

1000 mil ceskoslovenskych 17

V piatok 12. júna dorazili do hlavného mesta účastníci diaľkových pretekov, ktoré si pripomínajú 80 rokov od ich prvého ukončenia.
Text a foto: Samuel Vanko

Bolo to veľmi módne. Diaľkové preteky vždy priťahovali množstvo ľudí a pretekári boli národní hrdinovia. V roku 1907 sa išli ultimatívne preteky Peking – Paríž. Trasa merala skoro 15 000 kilometrov. V roku 1927 sa prvý raz konala Mille Miglia a ani Československo nemohlo ostať pozadu. Mali sme svetovú výrobu automobilov a k nim preteky patria. V roku 1933 sa tak išlo 1000 Míľ Československých prvý raz. Trasa viedla z Prahy do Bratislavy a späť. Dvakrát. V roku 1935 boli preteky ukončené a obnovil ich až Veteran Car Club Praha v roku 1970. Trať bola síce o polovicu kratšia, no tiež sa išlo v plnej premávke, bez uzatvorených úsekov a vôbec sa nejazdilo pomaly. A opäť sa konali len tri ročníky. Vtedajšia VB podujatie zakázala.

Znovuzrodenie prišlo v roku 2007. Celá trasa sa však išla až tento rok a Bratislava sa tak zrazu ocitla v tridsiatych rokoch 20. storočia. Nádherné automobilové skvosty prešli po nábreží Dunaja, diváci si ich mohli vychutnať pred novým Národným Divadlom a na druhý deň aj s celým organizačným tímom vyrazili späť do Prahy.

Text a foto: Samuel Vanko

Inzercia