Nová výstava v ŠKODA Múzeu: Historický vývoj karosérií L&K/ŠKODA

Hľadať


ŠKODA Múzeum prináša druhú z trojice výstav cyklu „Ako vzniká automobil v premenách času“, tentoraz s podtitulom Historický vývoj karosérií vozidiel L&K/ŠKODA. Do sveta aerodynamiky, bezpečnostných i komfortných prvkov, ale aj výrobných technológií a ďalších „tajných komnát“ je možné nahliadnuť do 8. mája 2023.

„Trojica reprezentatívnych výstav „Ako vzniká automobil v premenách času“ je výsledkom náročnej práce multiodborového tímu špecialistov ŠKODA AUTO a radu externých odborníkov. Tentokrát sme sa zamerali na karosérie. Tie nie sú iba atraktívnym „obalom“ vozidla, predovšetkým sa musí stať bezpečným, praktickým a zároveň komfortným priestorom, v ktorom pri svojich cestách za prácou i zábavou so svojimi blízkymi trávime nemalú časť života. V máji 2023 ambiciózny projekt zavŕšime treťou výstavou, detailne sledujúcou vývoj dizajnového jazyka mladoboleslavskej automobilky,“ povedala Andrea Frydlová, vedúca ŠKODA Múzea v Mladej Boleslavi.

Od náčrtov k počítačovým simuláciám
Autori výstavy zhromaždili obrazový materiál, ktorý siaha od vizionárskych náčrtkov Václava Laurina z prelomu 19. a 20. storočia cez ukážky špičkovej práce majstrov stolárov, klampiarov, lakovníkov či priemyselných dizajnérov a technológov až k dnešným dizajnovým štúdiám špecialistov ŠKODA AUTO.

Praktické riešenia, technológia výroby, aerodynamika, bezpečnosť
Príbeh vývoja karosérií rozprávajú sprievodné texty, úsmevné fotografie dávnych prototypov aj pohľady do „kuchyne“ radu profesií. Vývojovú líniu reprezentujú historické vozidlá doplnené multimediálnymi infopanelmi. Uvidíte ŠKODA 6R z roku 1929 s ukážkou výdrevy karosérie alebo ŠKODA RAPID OHV (1940) s prvou praktickou aplikáciou merania v aerodynamickom tuneli. Oko potešia aj ladne zaoblené línie celokovových karosérií sedanu ŠKODA 1200 (1954) a servisného vozidla ŠKODA 1201 STW (1958). Rastúci dôraz na posilňovanie bezpečnostnej úrovne demonštruje ŠKODA 100 (1973) s tlačným zariadením používaným pred 50 rokmi pri prvých crash testoch.

Výstava „Ako vzniká automobil v premenách času: Historický vývoj karosérií vozidiel L&K/ŠKODA“ bude otvorená do 8. mája 2023. ŠKODA Múzeum v Mladej Boleslavi je otvorené každý deň od 9:00 do 17:00. V rámci zvýhodneného kombinovaného vstupného je možné jeho návštevu spojiť s prehliadkou Rodného domu Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislaviciach. Tento múzejný objekt je verejnosti prístupný od piatku do nedele od 9:00 do 17:00. Viac informácií na muzeum.skoda auto.cz.

Inzercia