Paríž – Dakar 1984

Hľadať

Porsche rely afrika

Film týždňa nás zavedie do púšte, tam kde sa od roku 1979 do roku 2007 jazdili tie najvzrušujúcejšie preteky automobilov, truckov či motocyklov. Na rely Paríž – Dakar.

Pokračovanie článku pod inzerciou

jeep_owncollection

Aj keď sa od roka 2009 preteky jazdia v Južnej Amerike a patria do série Dakar, v mysliach tých, čo si podujatie pamätajú v pôvodnej verzii, bude práve Paríž – Dakar tou najslávnejšou legendou. Pritom cieľ a ani štart neboli vždy v tom istom meste. Raz sa šlo z Barcelony, raz sa pretekalo z Paríža do Dakaru a späť do Paríža. Raz sa išlo z Dakaru do Káhiry, raz z Marseille do egyptského Šarm aš-Šajch…

Pretekári sú považovaní za hrdinov, zvládnu tisíce kilometrov v šialenom tempe, v ťažkých podmienkach, raz stranení, inokedy smutne suspendovaní. Najťažšie preteky sveta, ako sa im zvykne hovoriť, si vyžiadali desiatky obetí spomedzi divákov, usporiadateľov, spolujazdcov, jazdcov, mechanikov. Paríž – Dakar je ako veľká a pútavá kniha, príbeh príbehov, ktorý neušiel ani pozornosti zlých ľudí, vrahov a lúpežníkov, ktorí vyhnali Dakar na iný kontinent. Z bezpečnostných dôvodov, deň pred štartom, boli preteky v roku 2008 zrušené. O rok na to sa už štartovalo v Buenos Aires. Film týždňa je dramatický, pútavý a komentovaný zostrih z ročníka 1984. Čaká vás hodina a pol fascinujúcich záberov z pretekov, ktoré sa išli z Paríža do Alžíru a odtiaľ do Dakaru. Víťazom medzi automobilmi sa stal Metge na Porsche 911. Kategóriu motocyklov vyhral Rahier na BMW R 100. Kamióny ovládol Laleu na Mercedese 4×4. Preteky dokončilo len 38,7 percenta posádok.

Prečítajte si tiež
Legendárna Mille Miglia

Text: Iľja Savoj, Samuel Vanko

Inzercia