Parížske sľuby – Rétromobile 2017

Hľadať

Parížska prehliadka je prvou naozaj veľkou výstavou začínajúcej sa sezóny zrazov, veľtrhov a veteránskych stretnutí. Čo nám prezradila o roku 2017?

Text a foto: Samuel Vanko

Aj keď je Rétromobile postihnutý silným lokálpatriotizmom Francúzov a za hranice svojej krajiny nazerá menej, stále sa témy, ktoré rozoberajú jednotlivé expozície prelievajú aj do okolia, po Európe, za Oceán a dokonca aj na ďaleký východ. Veteranizmus je totiž svetový a napriek tomu, že tamojší vystavovatelia sa angličtiny a iných svetových jazykov boja ako čert kríža, hovoria za nich exponáty.

Inzercia na vaše tričká 🙂

Ako v detskej izbe
Hlavná výstavná hala vyzerala ako jedna veľká detská izba. Tento rok prišlo na Rétromobile toľko predajcov, výrobcov, zberateľov a nadšencov malých modelov, že ten, kto doteraz nikdy nezbieral hračky, tak tu ho aspoň na jednu presvedčili. A to je predsa začiatok. Najskôr si kúpite jednu, potom druhú, z ďalšej výstavy tretiu, následne zablúdite na burzu, odtiaľ si prinesiete ešte jednu, no a potom je tých hračiek zrazu toľko, že budete potrebovať samostatnú vitrínku, skrinku, celú veľkú policu a nakoniec samostatnú izbu. V Paríži boli vystavené desaťtisíce automobilových zmenšených modelov zo všetkých kútov sveta. Maličké, väčšie, ručne robené, aj veľké, niektoré dokonca s motorom a podaktoré za tisíce eur. Našli sme španielskeho predajcu, ktorý mal vo veľkej debne na výber ten najneuveriteľnejší mix. Ponúkal nám staré SEATy, americkú klasiku, francúzske kačice, aj sovietske GAZy, UAZy, juhoslovanské YUGO i rumunskú Daciu. Drobné v našich vreckách len tak cinkali, stánok za stánkom nás stále znova a znova vťahoval do nových príbehov, úchvatných, ale i obyčajných autíčok.

Pozrite si aj obrovskú fotogalériu z Rétromobile 2016.

Na predaj
Výstavy, ako Rétromobile nie sú prioritne brané ako veľtrh. S autom na predaj sa skôr stretnete na Techno Classica Essen, ktorý sa koná na začiatku apríla, no aj tu má veľa vozidiel nejakú cenovku. Veď napredaj môže byť takmer všetko, záleží od mešca, ktorý je v hre. V Paríži sa teda tiež obchodovalo, ale najmä licitovalo. O aukciu sa postarala spoločnosť Artcurial a v ponuke boli od malých artefaktov do bytu, či garáže, cez detské hračky, až po skvosty, superšporty, pretekárske náradie, motocykle i americké tuningové exempláre. Pomedzi ponúkané exponáty sa tmolili ľudia, telefonovali a dohadovali kam, až môžu pri licitovaní ísť. Majú záujem? Aký vážny? Je milión tam, milión sem v poriadku ponuka? Odvážne peňaženky mali z čoho vyberať. Športový Abarth 500, okruhové Ferrari F355, „fullsize“ americký kabriolet Cadillac, Lamborghini Miura, Citroën DS Cabriolet v dokonalom i v zúboženom stave. Delahaye v stave, v akom ho vyhrabali zo stodoly a desiatky ďalších áut, ktoré stáli za hriech.

Celú reportáž nájdete v magazíne Veterán SK číslo 3/2017. Kompletnú fotogalériu nájdete na konci článku.

Aby ste nemuseli chodiť v daždi do stánku, nechajte si nosiť Veterán SK domov. Ak do poznámky dopíšete Vintage District, pošleme vám ako darček unikátny kalendár s kresbami Miroslava Vomáčku. TU objednávajte svoje predplatné.

[flagallery gid=56 skin=optima_jn]

Inzercia