Perličky z Piešťanských zlatých stúh

Hľadať

Bentley 4 1_4 1936 3

Najstaršie auto bolo z roku 1903. Za zamyslenie určite stála prehliadka elektromobilov a zaujala nás aj Isotta, ktorú sme videli ešte na Concorso d’Eleganza Villa d’Este.

Elektromobily
Možno vás tým motoristické média už nudia, ale teraz je táto téma prosto v kurze. Nevyhol sa jej ani Kúpeľný ostrov v Piešťanoch počas podujatia Piešťanské Zlaté stuhy 2015. Návštevníci mali možnosť pozrieť si tri vozidlá, ktoré využívajú na pohon aj elektriku. Dve nové a jedno z roku 1918.

Elektrické automobily

Elektrické automobily

Vľavo na fotografii je Opel Ampera, ktorá funguje na princípe predlžovania dojazdu. Má spaľovací agregát, ktorý pomáha elektromotorom v prípade, že sa im minie energia. Keď som mal možnosť v roku 2012 testovať Amperu, dokázal som stlačiť spotrebu pod tri litre. Výrobca avizoval spotrebu pod dva litre, to sa mi však nepodarilo. Na druhej strane fotografie stojí absolútna superšportová novinka z dielne BMW. Model i8 je plug-in hybrid, jeho cena sa šplhá k 140 000 € a výrobca tvrdí, že priemerná spotreba môže byť len 2,5 l/100 km.

Inzercia

V strede fotografie je Detroit Electric 75 z roku 1918!!! Dnes jeho cena vôbec nie je ľudová. V roku 2012 sa objavil podobný exemplár aj na aukcii a predal sa za 448 000 dolárov. V jeho interiéri by ste sotva hľadali volant. Kreslá ako v koči a riadiaca tyč, luxusné čalúnenie, dobové ozdoby, listové pružiny a drevené kolesá – Detroit 75 Electric sa od vtedajších áut veľmi nelíšil – boli to predsa len viac koče ako automobily. Dnešné elektromobily sa trápia s dojazdom a len máloktoré zvládnu viac ako 400 kilometrov. To je pri súčasnom životnom tempe málo. Detroit Electric 75 vraj vydržal 241 míľ (cca 385 km), čo v tom čase predstavovalo veru úctyhodnú vzdialenosť. Pravda je, že to bol rekordný výkon modelu 75. Vozidlo dokázalo ísť maximálnou rýchlosťou až 25 míľ za hodinu (40 km/h), no pri dosiahnutí rekordu malo priemernú rýchlosť 12 míľ za hodinu (cca 19 km/h). Cena nového vozidla bola začiatkom 20. storočia necelých 3 000 dolárov. Model vyrobila spoločnosť Detroit Electric Car Company, ktorá bola pred druhou svetovou vojnou najplodnejším výrobcom elektromobilov.

Detroit electric 75 1918

Detroit electric 75 1918

Najstarší automobil
Spoločnosť Renault bola založená v roku 1898. Model NC, ktorý priviezol do Piešťan Ján Zápotocký z Českej republiky, bol vyrobený v roku 1903. Tí, ktorí chodia na Stuhy pravidelne vedia, že účasť tohto pradedka nie je náhodná. Naopak, je pravidelnou súčasťou podujatia a už stihol zozbierať aj niekoľko ocenení.
Renault NC 1880 2

Zo svetovej súťaže domov
Isotta Fraschini 8A SS z roku 1930, čestného prezidenta Asociácie historických vozidiel SR Karola Pavlů, bola na Piešťanských zlatých stuhách po prvý raz a hneď získala špeciálnu cenu od vinárstva Vinidi. Cesta tohto automobilu je však zaujímavejšia. Nedávno sme ju mali možnosť naživo vidieť aj na Concorso d´ Eleganza Villa d´Este, kde tiež zaujala odbornú porotu. Podľa sloganu talianskeho výrobcu „nikdy nevyrobíme dva rovnaké automobily“ sa dá predpokladať, že model 8A SS s výrobným číslom karosérie 9750, je jediný exemplár na svete. Tento konkrétny kus bol predaný do Ameriky. Jeden z bývalých majiteľov by mal byť dokonca archivárom amerického klubu majiteľov vozidiel Isotta Fraschini.

Pozrite si aj veľkú fotogalériu z Piešťanských zlatých stúh 2015.

Text a foto: Samuel Vanko

Inzercia