Policajná akadémia

Hľadať

Police Academy

Policajnú akadémiu sme nevybrali náhodou. Vo filme týždňa si pripomenieme zosnulého herca Georga Gaynesa, ktorý hral nezabudnuteľného komandanta Lassarda, ktorý zomrel vo veku úctyhodných 98 rokov.

Text: Iľja Savoj

Režiséri: Hugh Wilson (1), Jerry Paris (2-3), Jim Drake (4), Alan Myerson (5), Peter Bonerz (6), Alan Metter (7),
Hrajú: David Graf, G.W. Bailey, Steve Guttenberg, Bubba Smith, Leslie Easterbrook, Marion Ramsey, George Gaynes, Michael Winslow, Bob Goldthwait, Tim Kazurinsky, Tab Thacker
Hudba: Robert Folk

Sedem filmov a šesť z nich bolo nakrútených v 80. rokoch. Filmári točili v šialenom tempe, zrejme podľa hesla, kuj železo kým je horúce, využili úspech jednotky z roku 1984 a do sveta poslali v krátkych intervaloch ďalších päť filmov. V roku 1985 dvojku, 1986 trojku, o rok neskôr štvorku, o ďalší päťku. V roku 1989 prišla šestka a potom trvalo päť rokov kým uzrela svetlo sveta aj sedmička, záverečná časť ságy, z ktorej miestami bolela od smiechu bránica.

 

O pekelných anjeloch, najznámejšom motorkárskom klube

Hlavná zápletka z prvej časti už nahráva na veľa vtipných príhod. Nový starosta potrebuje zabojovať s vysokou kriminalitou. Polícia však potrebuje novú krv a tú nájde policajná akadémia v regrútoch, ktorí nemajú ani čisté výpisy z registra trestov a zrejme by v normálnom svete ani neprešli cez psychologické testy. Vďaka tomu však vzniklo niekoľko nezabudnuteľných postáv a jednou z nich bol roztržitý komandant Eric Lassard.

George Gaynes (16. mája 1917 – 15. februára 2016)

George Gaynes (16. mája 1917 – 15. februára 2016)

Narodil sa vo Fínsku holandsko-ruskému páru, vyrastal vo Francúzsku, Anglicku i vo Švajčiarsku, no počas druhej svetovej vojny emigroval do USA. Stal sa tamojším občanom a odštartoval kariéru herca a na túto životnú rolu mal gény. Herec bol aj jeho dedko. Hral na doskách, v seriáloch i filmoch a práve úloha komandanta Lassarda ho preslávila po celom svete.

 
Inzercia

 

Police Academy – 1984

Police Academy 2: Their First Assignment – 1985

Police Academy 3: Back in Training – 1986

Police Academy 4: Citizens on Patrol – 1987

Police Academy 5: Assignment Miami Beach – 1988

Police Academy 6: City Under Siege – 1989

Police Academy 7: Mission to Moscow – 1994

Inzercia