Pozvánka do bratislavského Múzea dopravy

Hľadať

Boli sme sa pozrieť do bratislavského Múzea dopravy. Čím aktuálne žije a čo má pre nás prichystané na rok 2018?

Text a foto: Samuel Vanko

Osobne mám toto múzeum veľmi rád a bol som ho navštíviť už desiatkykrát. Mám rád jeho energiu, pokoj, aký vyžaruje, páčia sa mi interiéry jednotlivých hál a tiež budova, v kto¬rej našlo domov. Múzeum dopravy, patriace pod Slovenské technické múzeum, sídli vedľa bratislavskej Hlavnej stanice a z blízkosti vlakov ťaží od začiatku svojho pôsobenia v týchto priestoroch. Kooperácia ŽSR a múzea vznikla pri príležitosti 150. výročia železníc na Slovensku, aj preto sa pri návšteve svätostánku histórie môžete tešiť na rozsiahlu expozíciu venovanú železničnej doprave – a to vrátane historických parných lokomotív v životnej veľkosti.

Inzercia

Čo si ísť pozrieť?
V múzeu dobieha výstava „Cestujte v čase s Volkswagenom Slovakia“. Expozícia zachytáva postupný rozvoj spoločnosti Volkswagen Slovakia od začiatku 90. rokov minulého storočia. Výstava končí 31. marca 2018.
V čase si môžete zacestovať taktiež vďaka výstave „Autom na výlet alebo iné radosti 60. rokov“. Rozmach motorizmu bolo v tom období cítiť aj v túžbach bežných ľudí. Ruka v ruke s dostupnejšími autami išla chuť cestovať, spoznávať krajinu a nie raz prespať vo vozidle alebo v stane. Nechajte sa zlákať potulkami po rozihraných 60. rokoch. Čakajú na vás nádherné Citroëny 2CV či DS, ale aj majestátna Volga 21. Výstava potrvá do 30. júna 2018.

Čo nás čaká?
Keď v júni skončí výstava o cestovaní v 60. rokoch, časť expozície bude stiahnutá a prestavaný ostatok poslúži na prezentáciu venovanú 50. výročiu vpádu sovietskych vojsk na naše územie v roku 1968. Tá najpríťažlivejšia výstava, na ktorej budú múzejníci onedlho pracovať, bude mapovať začiatky vzniku slávneho automobilu Ford Model T. Jeden z dôležitých konštruktérov vozidla bol maďarský či uhorský rodák Józef Galamba. Výstava odhalí prácu a prínos Galambu a samozrejme jeho „Plechovú Lízinku“ známu ako Ford T.

Hodnotné stálice
Popri spomenutých expozíciách vás čaká množstvo stálych a nádherných artefaktov mapujúcich históriu dopravy. Niektoré vo fantastických stavoch, iné čakajúce na renováciu, niektoré uprostred prác a podaktoré zrejme navždy len v nálezovom stave. Múzeum nie je situované v nových vykurovaných a sterilných halách. Má v sebe auru autentickosti vďaka pôvodným budovám patriacim ŽSR. Objavíte v ňom okolo 100 automobilov, nákladné, terénne, vojenské vozidlá, dokonca prototypy, ktoré sa nikdy nedočkali sériovej výroby. Obzriete si niekoľko desiatok motocyklov, bicykle, koče a množstvo exponátov zo železničnej dopravy: šliapaciu drezinu, interiéry železničných priestorov, drobnosti spomínajúce na slávu železníc.´

Oplatí sa prísť
Múzeum dopravy vás prenesie do celkom iných čias. Popri plechových pamätníkoch nazriete do histórie aj vďaka dobovému oblečeniu, doplnkom, cestovateľským potrebám, kufrom, starým cestovným lístkom, hodinám, dobovým osvetľovacím telesám, rádiám a množstvu ďalších vystavených exponátov.

Neďaleko staníce
Múzeum je len na skok od Hlavnej stanice. Netreba ísť preto autom, cestu zvládnete poho¬dlne vlakom a krátko pešo. Múzeum dopravy sa nachádza za prvou budovou stanice parnej železnice, ktorá priťahuje objektívy.

Adresa: Šancová ulica 1, Bratislava
Otváracie hodiny: Utorok – nedeľa, 10:00 – 17:00
Vstupné: dospelí 4 € / zľavnené vstupné 2 € rodinná vstupenka 9 € /2 dospelí + 2 – 3 deti

Inzercia