Prasa sa vrátilo

Hľadať

CZ electric

Česká spoločnosť Čezeta Motors predstavila nový motocykel Čezeta Typ 506. Je vám povedomá? Jasnačka, veď vyzerá, ako legendárne Prasa.

 
Inzercia

 

Prvý raz sa objavili informácie o návrate ešte minulý rok, no tento rok už zaplavili internet aj reálne fotky a videá. Toto Prasa je však trocha iné, ako boli predchodcovia, už totiž nebude potrebovať benzín.

Prvý typ ČZ Typ 501, pre svoj výzor známy aj ako Prasa, sa začal vyrábať v roku 1957. Prešiel viacerými modifikáciami, vďaka čomu sme sa dočkali modernejšieho Typu 502. ČZ Typ 501/502 si našli množstvo obdivovateľov a poniektorí dobrodruhovia na dvojmiestnom skútri precestovali poriadny kus Československa. Nezabudnuteľná je aj rikša, pracovná verzia Prasaťa, ktorá niesla označenie 505. V tom čase to bola skutočná legenda a dodnes si ju pamätníci alebo nadšenci strážia v garážach. Vyrábať sa prestala v roku 1964.

Teraz sa však do sveta derie celkom nová Čezeta Typ 506, no na jej pohon už neslúži konvenčný spaľovací motor, ale moderný elektromotor s maximálnym výkonom 8 kW. Dlhodobý využiteľný výkon je na úrovni 5 kW. Elektrické Prasa zvládne jazdu rýchlosťou 90 km/h a na 60 km/h sa rozbehne za 4,5 sekundy. Energia mu vydrží na 85 – 100 km, čo by mohlo vydržať na rybačku a späť. Životnosť akumulátora inžinieri vypočítali na 250 000 km respektíve na 10 rokov. Ako prebúdzanie legendy to znie zaujímavo. Výrobca finalizuje vývoj a čoskoro by sa to všetko mohlo spustiť. Cena by mala byť takmer 10 000 eur. To už nie je celkom ľudová cena, ale s elektrikou to je v súčasnosti zložité. Ťažko na vstupe, ľahšie pri užívaní. Čo vy, nechali by ste sa nahovoriť na takúto retro Čezetu?

Prečítajte si tiež
Zjazvená ČZ

Prezentačné video

Text: Alojz Rank
Foto: čezeta.com

Inzercia